Blue Velvet

Czołówka

Tytuł oryg.:
Blue Velvet
Rodzaj:
Film fabularny
Kraj produkcji:
USA
Rok produkcji:
1986
Reżyseria:
David Lynch
Scenariusz:
David Lynch
Scenografia:
Patricia Norris, Edward "Tantar" LeViseur
Montaż:
Duwayne Dunham
Muzyka:
Angelo Badalamenti
Operator:
Frederick Elmes
Obsada:
Isabella Rossellini, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper, Laura Dern, Hope Lange, Dean Stockwell, Brad Dourif, George Dickerson
Czas trwania:
120 min.

Opis filmu

Jeffrey Beaumont znajduje na trawniku ludzkie ucho. Chłopak postanawia samemu rozwikłać zagadkę, przez co trafia na ślad tajemniczego morderstwa, w które zamieszana jest atrakcyjna piosenkarka z nocnego klubu i jej sadystyczny, uzależniony od narkotyków przyjaciel. Punktem wyjścia jest klasyczny schemat gatunkowy, rozpoznawalne przez widza ramy i sielankowość amerykańskiego przedmieścia. Jednak to co na pierwszy rzut oka wydaje się normalne, wpisane w prozę dnia codziennego, z czasem zamienia się w koszmar.

Reżyser zdaje się mówić, że wystarczy inaczej spojrzeć na własne otoczenie, na rzeczywistość, w której się żyje, by dostrzec w niej rzeczy dziwne i niepokojące. W filmie znajdziemy wiele elementów tak charakterystycznych dla amerykańskiego twórcy: niepokój wynikający z niedoskonałej cielesności, voyeryzm, przekraczanie własnych granic, oniryzm i wynikająca z niego dwoistość świata przedstawionego. Reżyser, wychodząc od klasycznego schematu gatunkowego, przeplata sen jawą, komizm dramatem, a karykaturę tragizmem, lawirując między konwencjami i imponując intertekstualną formą. Jedno z największych osiągnięć Davida Lyncha i sztandarowe dzieło filmowego postmodernizmu.

Oceń film
Galeria


Plakat