Buntownicy Kamery: Czechosłowacka Nowa Fala – zakończenie festiwalu

Uroczystym zamknięciem w kinie Iluzjon zakończył się trzyipółmiesięczny przegląd filmów Buntownicy Kamery: Czechosłowacka Nowa Fala

Ten najdłuższy festiwal filmowy, jak go nazwał jeden z uczestników, składał się z niemal pięćdziesięciu filmów, pokazywanych w dwóch kinach w regularnym rytmie wtorek – czwartek. Pokazy były poprzedzane prelekcjami wybitnych specjalistów, którzy przybliżali widzom kontekst historyczny powstania filmu. Wydarzeniu towarzyszyła polsko – czeska debata ekspertów na temat Nowej Fali. Festiwal odwiedziło wielu znakomitych gości, a ci którzy nie mogli dotrzeć do Warszawy nakręcili krótkie wypowiedzi o swoich filmach i Nowej Fali.

Pod koniec lutego festiwal uroczyście otworzyli Jiří Menzel i Andrzej Wajda, zamknąć go przyjechali Magda Vašáryová, Juraj JakubiskoVáclav Neckář

Festiwal był wielkim, międzynarodowym wydarzeniem, do jego organizacji przyczyniły się Národní filmový archiv w Pradze, Filmoteka Narodowa w Warszawie, Slovenský filmový institut w Bratysławie, Instytut Słowacki, Fundacja RAW, Gutek Film, fundacja Kultura Na granicy, firma MTJ i Czeskie Centrum.

Sponsorzy: Metrostav i HB Reavis

Partnerzy medialni: Co jest grane i Filmweb 

Przegląd odbył się w Warszawie i we Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty (trwa tam do końca czerwca) w ramach projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016.