Joe Zawinul: A Musical Portrait + koncert TTRIOOO

03.03.2019, godz 18:00, sala Stolica

Opis

Jazz w Iluzjonie: Od Mozarta do Zawinula

Spotkanie braci Oleś z Piotrem Orzechowskim (TRIOOO) skutkuje drugim, w dorobku braci, triem fortepianowym, po współpracy z uznanym amerykańskim pianistą Kenny Wernerem i ich entuzjastycznie przyjętej płycie SHADOWS (płyta roku 2005 według Radio Kraków).

Pretekstem do współpracy Oleś Brothers z niezwykle utalentowanym i obsypanym nagrodami, wybitnym polskim pianistą młodego pokolenia Piotrem Orzechowskim (Pianohooligan) jest ich podobne spojrzenie na muzykę zmarłego przed kilku laty austriackiego pianisty, klawiszowca i kompozytora Joe Zawinula, słynnego lidera Weather Report, jednego z najważniejszych zespołów jazzowych wszechczasów, znanego też ze współpracy m.in. z Milesem Davisem czy Friedrichem Guldą. Odkrycie środkowoeuropejskiej perspektywy decydującej  o odrębności Zawinula na tle innych kompozytorów muzyki jazzowej dało muzykom tria możliwość eksplorowania uzupełniających się języków jazzu i muzyki europejskiej. Koncert TRIOOO w kinie Iluzjon poprzedzi rejestrację programu na płytę pod roboczym tytułem „Mysterious Weather”.

Zgodnie z umownym kanonem cyklu Jazz w Iluzjonie koncert poprzedzi projekcja dokumentalnego filmu „Joe Zawinul: A Musical Portrait” (2007, reż. Mark Kidel). Po koncercie przewidziane jest spotkanie i rozmowa z muzykami.


 

Piotr Orzechowski należy do grona najbardziej utytułowanych i wszechstronnych pianistów młodego pokolenia. Z jednakową biegłością porusza się w muzyce klasycznej, co w meandrach improwizacji, koncertuje solo, z własnym zespołem, a także z wybitnymi orkiestrami.

Bracia Oleś, kontrabasista Marcin Oleś i perkusista – Bartłomiej Oleś – od czasu ich debiutu w 2000 roku z konsekwencją realizują autorską wizję muzyki, w której jazz i improwizacja są głównym punktem odniesienia. Mając na swoim koncie ponad 30 wydanych albumów z najwybitniejszymi muzykami z całego świata, nie ustają w powoływaniu od życia nowych, a zarazem oryginalnych projektów z pogranicza stylistyk.

 

Piotr Orzechowski | fortepian  

Marcin Oleś | kontrabas

Bartłomiej Oleś | perkusja

 

Bilety: 30 zł

Filmy w ramach projekcji

USA, 2007

w ramach cyklu