31.08.2019, godz 18:00, sala Stolica
Opis
Polski wrzesień w oczach świata to unikalne zestawienie trzech perspektyw początku wojny, które konfrontują ze sobą optykę agresorów, obserwatorów świata Zachodu oraz broniącej się Warszawy.
Niemiecka agresja na Polskę w piątkowy poranek 1 września 1939 roku stała się najważniejszym tematem zapełniającym nagłówki gazet na całym świecie. W niespełna trzy tygodnie później — 17 września — od wschodu wkroczyła na polskie ziemie armia ZSRS. Relacje z trwającej kampanii nagrywają Francuzi, Brytyjczycy oraz Amerykanin — Julien H. Bryan. To z tych materiałów powstają obrazy, które ukazują pierwszy akt światowego konfliktu. W tym samym momencie filmowcy prezydenta Starzyńskiego rejestrują dramat walczącej Warszawy. Inwazja na terytorium Polski staje się również tematem propagandowych filmów dwóch państw totalitarnych: III Rzeszy i Związku Sowieckiego.
Dokumenty prezentowane w ramach przeglądu:
- La Polonaise, Wielka Brytania 1940, 8’
- Męczeństwo Polski (Le Martyre de la Pologne), Francja 1939, 10’
- Oblężenie Warszawy (Siege of Warsaw), Julien H. Bryan, USA 1939, 10’
- Kampania polska (Feldzug in Polen), reż. Fritz Hippler, Niemcy 1940, ok. 10’ (fragment)
- Wyzwolenie (Oswobożdienije), reż. Ołeksandr Dowżenko, ZSRR 1940, ok. 10’ (fragment)
- Kronika oblężonej Warszawy, Polska 1939, 10’
Dokumenty zostaną zaprezentowane w ramach przeglądu filmowego A więc wojna! Premiera zaginionych filmów z II RP, organizowanego w kinie Iluzjon 31 sierpnia, z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Więcej informacji TUTAJ >>>
Zaproszenia na wydarzenie będą dostępne w Kasie kina Iluzjon od 19 sierpnia.
Organizatorzy:
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Instytut Pileckiego