Nie lubię Pana, Panie Fellini

22.01.2020, godz 19:00, sala Stolica

Opis

Monodram o Giulietcie Masinie, wspaniałej włoskiej aktorce, zdobywczyni dwóch Oskarów, partnerce życiowej Federica Felliniego. Aktorce, bez której, jak twierdzi wielu znawców kina, nie byłoby wielu dzieł jej męża. Biograficzna opowieść o włoskiej aktorce staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża.

Ale czy geniusz usprawiedliwia nielojalność i niewierność? „Czym jest dla mnie miłość? Całym życiem”. Jedni dostrzegą w tym piękno, inni tragizm.
„Spektakl Koterskiego, choć zbudowany ze skrawków biografii Giulietty i FeFe, anegdot i krótkich opowiastek, układa się w przejrzystą, linearną opowieść o długoletnim związku słynnej pary. Masina Bogdańskiej cały czas się zmienia – z młodej dziewczyny staje się kobietą, z każdą minutą spektaklu coraz starszą. Bogdańska zmienia kostiumy, wymienia rekwizyty, a my jesteśmy świadkami dojrzewania Giulietty jako aktorki, ale przede wszystkim jako człowieka.”
„Niełatwo jest stworzyć spektakl, w którym na bazie drobnych zdarzeń, rozmów czy fakcików opowie się ponad pół wieku czyjegoś życia. A nawet dwóch istnień. Ona i on.

Bez niej nie byłoby kina Felliniego, największych filmów, najsłynniejszych postaci. Egotyczny reżyser nie miałby też domowego oparcia w kobiecie, która wiele poświęciła dla jego spokoju. Kim był dla niej mąż? O tym właśnie jest ten monodram.”
28 września 2018 r. monodram miał w Turynie swoją włoską premierę (w tłumaczeniu Małgorzaty Kościańskiej).

W listopadzie 2019 r. spektakl został zaprezentowany w Rzymie, a 22 stycznia zapraszamy do Iluzjonu!  Spektakl stanowi wstęp do lutowej retrospektywy Federica Felliniego  z okazji 100. urodzin reżysera.

reżyseria: Marek Koterski, obsada: Małgorzata Bogdańska,  tłumaczenie na język włoski: Małgorzata Kościańska

    
 
                                         

 

                

w ramach cyklu