Pokaz filmu Ziemia z muzyką na żywo: Bastarda Trio

24.10.2020, godz 20:30, sala Stolica

Opis

Bastarda Trio gra na żywo do wybitnego filmu Ołeksandra Dowżenki Ziemia.
 
Kompozycje oparte na muzyce średniowiecznej i renesansowej oraz ich współczesne przetworzenia w wykonaniu zespołu tworzą idealną ścieżkę dźwiękową dla tego monumentalnego dzieła.
 
Szamburski (klarnet), Górczyński (klarnet kontrabasowy) i Pokrzywiński (wiolonczela) grają w ścisłym kontakcie z obrazem, ich narracyjna muzyka podkreśla, a czasem kontrapunktuje filmowy przekaz reżysera.
 
Ostatni film niemy Dowżenki i jednocześnie jedno z ostatnich arcydzieł kina niemego. Reżyser stworzył prawdziwie poetycką, głęboko humanistyczną opowieść o relacji między człowiekiem i naturą.
 
Ziemia to stosunkowo prosta, zgodna z radziecką ideologią historia konfliktu w otoczonej bujną przyrodą ukraińskiej wsi. Chłopi zachęceni docierającymi do nich nowymi ideami zakładają kołchoz. Młody i energiczny Wasyl sprowadza do wsi traktor, czym ściąga na siebie gniew kułaków - bogatych lokalnych gospodarzy.
 
Uznawana dziś za najsłynniejsze dzieło ukraińskiej kinematografii, awangardowa Ziemia doczekała się wielu kontrowersyjnych interpretacji i już po 9 dniach od premiery dystrybucja filmu została zakazana.
 
Zakup biletuTUTAJ
 

w ramach cyklu