RETROTEKA | Filmy

18.09.2021, godz 16:00, sala Stolica

Opis

17 września inaugurujemy nowy cykl „Retroteka”. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu w kinie Iluzjon będą odbywać się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwać będzie Jan Młynarski.

W piątek, 17 września, odbędzie się debata „Po co nam II RP?”, dotycząca życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. Tego dnia w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m.in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Retroteka” odbędzie się w sobotę, 18 września, w kinie Iluzjon.

Jego bohaterem będzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz – jeden z najpoczytniejszych pisarzy lat trzydziestych, po którego powieści często sięgali ówcześni filmowcy. Zaprezentujemy film dokumentalny Łukasza Wylężałka „Tadeusz Dołęga-Mostowicz” z cyklu „Errata do biografii” a także dwa filmy fabularne z 1939 roku zrealizowane według jego powieści: „Złota Maska” oraz „Trzy serca”.

Spotkanie zakończy koncert Jana Młynarskiego i Warszawskiego Kombo Tanecznego, podczas którego usłyszymy m.in. ostatnie wielkie przeboje II Rzeczpospolitej, przy których bawili się Polacy w sezonie 1938/39.

Kolejne edycje „Retroteki” będą odbywały się raz w miesiącu. Następne poświęcone będzie kinu niememu, a jedną z atrakcji będzie pokaz filmu „Cesarzowa” z Polą Negri w roli tytułowej.

Filmy w ramach projekcji

Polska, 2008
Polska, 1939
Polska, 1939

w ramach cyklu