Z książką na księżyc | Blok filmów dla dzieci

24.10.2021, godz 15:00, sala Mała Czarna

Opis

W 1895 roku Georges Méliès był uczestnikiem pokazu braci Lumière. Oczarowany możliwościami kinematografu, szybko zaczął realizować własne filmy – pełne trików, baśniowych postaci, wydarzeń „nie z tej ziemi”, oparte zarówno na autorskim pomyśle, jak i będące adaptacjami klasyki literatury (niektóre z nich zobaczymy w tej sekcji).

Méliès, wykorzystując kreacyjne i iluzjonistyczne możliwości kamery, zabierał widzów do miejsc zrodzonych w jego wyobraźni. W atelier w Montreuil pod Paryżem – fabryce snów epoki kina niemego – powstawały scenografie wykreowane z płótna i papier mâché, ukazujące niesamowite krajobrazy Księżyca czy egzotyczne zakątki świata. Patronami jego twórczości byli nie tylko wielcy iluzjoniści epoki, ale i Juliusz Verne – autor powieści podróżniczych i science fiction.

Wkrótce po tym, jak Georges Méliès pokazał widzom Księżyc, reżyserzy Cecil M. Hepworth (jeden z założycieli brytyjskiego przemysłu filmowego) i Percy Stow zaprosili ich do Króliczej Nory, przenosząc na ekran książkę Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów. Twórcy tej pierwszej adaptacji przygód Alicji wykorzystali tak bliskie Mélièsowi triki filmowe, aby zaprezentować na ekranie wyśniony świat, pełen osobliwych zdarzeń i postaci, a także by wyruszyć w podróż do krainy nieprawdopodobieństwa.

Zakup biletu:

Filmy w ramach projekcji

Wielka Brytania, 1903
Francja, 1902
Francja, 1902
Francja, 1902

w ramach cyklu