Paszporty Paragwaju | Polmission. Tajemnice paszportów

16.10.2021, godz 17:00, sala Stolica

Opis

Pokaz filmów jest wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowej konferencji naukowej „Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holocaustu” organizowanej w dniach 19–21 października 2021 przez Instytut Pileckiego.

Paszporty Paragwaju (2018), reż. Robert Kaczmarek

Wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej film dotyka bardzo ważnego, a wciąż mało znanego szerszemu odbiorcy wątku historii Polski, jakim była działalność posła Aleksandra Ładosia i jego współpracowników na rzecz ratowania Żydów. Znani dziś jako Grupa Ładosia, w latach 1941–1943 zajmowali się oni wystawianiem fałszywych paszportów krajów Ameryki Łacińskiej i przekazywaniem ich ze Szwajcarii do okupowanej Polski i innych krajów Europy.
Polmission. Tajemnice paszportów (2020), reż. Jacek Papis

Kontynuacja filmu „Paszporty Paragwaju”. Opowiada o dalszych losach Ocalonych dzięki działalności Grupy Ładosia.  Głównymi rozmówcami są Ocaleni lub ich potomkowie, co sprawia, że film jest także dokumentacyjnym zapisem niezwykłych, jednostkowych losów ludzkich. Oprócz Ocalonych w filmie wypowiadają się również historycy i badacze, próbujący rozwikłać niewyjaśnione dotąd kwestie i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

 Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Robertem Kaczmarkiem, reżyserem „Paszportów Paragwaju” i producentem obu filmów. Rozmowę poprowadzi dr Mateusz Werner z Instytutu Pileckiego.

Filmy w ramach projekcji

Polska, 2018
Polska, 2020