Czytanie zapisu kolaudacji Przesłuchania pod opieką Michała Szcześniaka

03.09.2022, godz 19:00, sala Stolica

Opis

Kolaudacja filmu „Przesłuchanie" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, ze zdjęciami Jacka Petryckiego, odbyła się 23 kwietnia 1982 roku w siedzibie Ministerstwa Kultury i Sztuki. W jej wyniku film uzyskał zakaz rozpowszechniania. Podobną decyzję podjęto w stosunku do wielu innych filmów, które miały kolaudacje w stanie wojennym.
 
Rozmowa dotycząca „Przesłuchania" była jednak szczególna: doszło do dramatycznej wymiany zdań, a wiele wypowiedzi świadczy o ogromnych emocjach. Podział na sali oddawał ówczesny podział społeczny: na członków partii, jeszcze broniących status quo i resztę społeczeństwa, protestującą wobec ustroju. Postanowiliśmy przypomnieć tę rozmowę, jako świadectwo dramatycznych napięć, charakterystycznych dla tego okresu. Pełny tekst kolaudacji (obu jej zapisów, połączonych na potrzeby tego zdarzenia) prezentujemy w katalogu, a w kinie Iluzjon – wersję skróconą.
 
Czytanie performatywne powstało pod reżyserską opieką Michała Szcześniaka, reżysera dobrze przyjętych filmów: Punkt wyjścia (2014), Spitsbergen (2017), Fisheye (2021) i spektakli telewizyjnych: Porwać się na życie (2017) z Agatą Kuleszą i Andrzejem Mastalerzem i  Polowanie na karaluchy (2022) z Wiktorią Gorodecką i Piotrem Trojanem; oraz przewodniczącego Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Jego Punkt wyjścia znalazł się na krótkiej liście filmów dokumentalnych, nominowanych do Oscara.

Udział wezmą m.in. Adam Ferency, Modest Ruciński, Andrzej Mastalerz, Lech Łotocki, Maria Ciunelis, Mariusz Drężek, Jacek Beler, Marcin Chochlew, Martyna Peszko, Mateusz Grydlik, Jacek Borkowski, Jakub Wieczorek. Opiekę scenograficzną pełni Paweł Walicki. 

Muzykę na żywo zagra Aleksandra Chmielewska.

w ramach cyklu