Retroteka # 13

05.11.2022, godz 19:00, sala Stolica

Opis

  • 19:00 Koncert | „Jak całować to ułana”

Listopad to miesiąc zadumy. W jesiennej aurze intensywniej myślimy o przeszłości, historii, przodkach. Obchodzimy Święto Zmarłych, Święto Niepodległości. Nadarza się więc okazja, żeby zaczerpnąć z muzycznej spuścizny legionowej II RP.   

Jan Młynarski zaprosił na scenę Retroteki zespół wokalny „Patria" z Sochaczewskiego Centrum Kultury, który na codzień wykonuje pieśni żołnierskie i patriotyczne. Oprócz tego, dyrektor muzyczny zaprezentuje mniej znane piosenki inspirowane tradycją legionową takich autorów jak Marian Hemar czy  Adam Kowalski. Będzie okazja do wspólnego śpiewania oraz do udania się w wyjątkową, nieoczywistą, sentymentalną podróż.

Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny Patria

Prowadzony przez Arkadiusza Mamcarza od 2016 roku zespół działa w  Sochaczewskim Centrum Kultury. Wykonuje pieśni o tematyce patriotycznej i wojskowej. Podczas koncertów Patrii można usłyszeć dźwięki skrzypiec, klarnetu, trąbki, werbla i fortepianu. Członkami zespołu są osoby w wieku 25-50 lat, a akompaniuje im znacznie młodsza młodzież. Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny PATRIA uświetnia wykonywanymi przez siebie utworami święta i uroczystości państwowe oraz lokalne,  prowadzi działalność edukacyjno- koncertową w przedszkolach i szkołach Sochaczewa i okolic.

Zespół ma na koncie liczne sukcesy do najważniejszych z nich należą  m.in. pierwsze miejsce w kategorii zespołów na IV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Legionowie w 2017 roku, drugie miejsce na V Przeglądzie Pieśni Patriotycznej 2018, trzecie miejsce w kategorii zespołów i grup wokalnych na XIII International Sacred Music Festival Silver Bells na Łotwie.

W sierpniu 2022 roku Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny Patria pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza reprezentował Polskę i Sochaczew na Międzynarodowym Festiwalu Kostoski – Ohrid 2022 w Macedonii. Patria wystąpiła w repertuarze powstańczych pieśni i piosenek żołnierskich, spełniając w ten sposób misję pielęgnowania tradycji i zachowania pamięci o poległych obrońcach naszej ojczyzny. Zaprezentowany program Historia Polski w pieśni skradł serca publiczności, która gromkimi brawami nagradzała każdy z utworów, m.in. Marsz Mokotowa, Sanitariuszka Małgorzatka, Oka i finałowe Serce w plecaku.

  • 20:30 Film | Śluby ułańskie | reż. Mieczysław Krawicz | 1934 | Polska

Akcja filmu rozpoczyna się w 1914 roku, kiedy do dworu w Pleszczewicach przybywają ułani żeby zarekwirować konie. Zostają gościnnie przyjęci przez właściciela, Stanisława Pleszczyńskiego i jego żonę Marię, w której zakochuje się Gończa – dowódca pułku. Nawiązane znajomości i sympatie zostaną odnowione po 14 latach, kiedy ci sami bohaterowie przybywają na manewry w okolice dworu – tym razem już w wolnej Polsce. Złożone przed laty śluby kawalerskie okazują się trudne do wypełnienia.

Film wyróżniają dowcipne dialogi i zabawne gagi. Niezaprzeczalną ozdobą filmu są melodyjne piosenki Mariana Hemara, w znakomitym wykonaniu Marii Modzelewskiej i Toli Mankiewiczówny.
Filmy w ramach projekcji

Polska, 1934

w ramach cyklu