Retroteka # 14 | Warszawiacy i górale

10.12.2022, godz 19:00, sala Stolica

Opis

Grudniowa Retroteka będzie wydarzeniem specjalnym jak przystało na odświętną atmosferę ostatniego miesiąca roku. Dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski postanowił połączyć dwa duże zespoły i dwie wielkie tradycje - warszawską i podhalańską.

Zakopane lat 30. XX wieku było miejscem gdzie mieszały się wątki wiejskie i wielkomiejskie. Zimowa Stolica Polski rozbrzmiewała muzyką góralską i dansingową, importowaną z głębi kraju. Podczas koncertu na scenie spotkają się: Warszawskie Combo Taneczne i Trebunie Tutki i przybliżą ducha dawnego Zakopanego wykonując wspólnie przedwojenne tanga, melodie góralskie, a dodatkowo Krzysztof Trebunia-Tutka zaprezentuje gawędy góralskie!

Po koncercie odbędzie się pokaz filmu z 1932 roku w reżyserii Adama Krzeptowskiego „Biały ślad’’.

„Biały ślad” to największy sukces Adama Krzeptowskiego, Górala i fotografa, który w latach 20. prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny i jak nikt potrafił uchwycić w obiektywie piękno Tatr. W 1930 roku zaczął kręcić filmy, początkowo krótkometrażowe dokumenty, a potem także pełnometrażowe fabuły.

Film reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu w Wenecji, gdzie odbyła się jego prapremiera. Mimo iż fabuła filmu jest przeciętna, międzynarodową publiczność zachwyciły zapierające dech w piersiach plenery tatrzańskie. W późniejszych latach sceny plenerowe z „Białego śladu" były wykorzystywane w innych filmach, których akcja toczyła się w górach: „Drugiej młodości" i „Sportowcu mimo woli".

Filmy w ramach projekcji

Polska, 1932

w ramach cyklu