Otwarcie festiwalu PLANETE+ DOC : Miara wszechrzeczy

08.05.2014, godz 20:00, sala Stolica

Opis

11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL otworzy wyjątkowe wydarzenie - Miara wszechrzeczy czyli film dokumentalny na żywo (tzw. live documentary) Sama Greena, nominowanego w 2004 roku do Oscara za film The Weather Underground.

Filmy dokumentalne na żywo łączą wszystkie elementy klasycznego filmu – scenariusz, zdjęcia, ścieżkę dźwiękową, narrację reżysera. Czerpiąca inspirację ze starych dzienników podróżnych, japońskich aktorów głosowych Benshi i konferencji TED Miara wszechrzeczy będzie wyświetlana z towarzyszeniem narracji Sama Greena i muzyki granej na żywo przez 3-osobowy zespół.

Tematem Miary wszechrzeczy jest Księga rekordów Guinnessa. Widzowie zobaczą fillmowe portrety najbardziej oryginalnych rekordzistów świata, w tym najwyższego człowieka (232,5 cm wzrostu), najstarszej żyjącej rzeczy (licząca pięć tysięcy lat sosna długowieczna z Południowej Kalifornii), człowieka najczęściej uderzanego przez piorun (aż 7 razy!), najdłużej żyjącej osoby (116 lat) oraz kobiety z najdłuższym nazwiskiem na świecie.

Muzykę do Miary wszechrzeczy skomponowali i wykonają na żywo: Brendan Canty, T. Griffin oraz Catherine McRae. Canty to perkusista oraz założyciel zespołów Fugazi i Rites of Spring, który od 1980 roku komponuje i produkuje płyty w Waszyngtonie. Griffin to uznany kompozytor filmowy z ponad 30 tytułami w życiorysie. Grał z takimi sławami muzyki, jak Vic Chesnutt, Tom Verlaine i Godspeed You! Black Emperor. Wraz z Catherine McRae mieszka na Brooklynie i gra w zespole The Quavers.

Światowa premiera Miary wszechrzeczy odbyła się na festiwalu Sundance w styczniu 2014 roku.

w ramach cyklu