Wyjść poza dogmaty. Nowe kino japońskie - próba definicji

15.03.2015, godz 18:00, sala Mała Czarna

Opis

15 marca, na zakończenie przeglądu filmowego pt.: „Nieznane oblicza Japonii”, zapraszamy do kameralnej sali Mała Czarna kina Iluzjon na multimedialny wykład doktora Piotra Kletowskiego na temat współczesnego kina japońskiego.

Wydaje się, że najpotężniejsza kinematografia dalekowschodnia – kinematografia japońska – przeżywa dziś kryzys. Po prawdziwym „przebudzeniu Smoka”, w latach 90., objawiającym się międzynarodowymi sukcesami takich renowatorów kina japońskiego jak Takeshi „Beat” Kitano, Takashi Miike, Shinji Aoyama, Kiyoshi Kurosawa, czy Hayao Miyzaki, kino z kraju wschodzącego słońca jedzie „na jałowym biegu”, ograniczające się do realizacji sprawdzonych formuł i klasycznych receptur filmowych. A jednak. Okazuje się, że „przyczajona” kinematografia japońska aż kipi od nowych trendów, pomysłów, formalnych i treściowych propozycji, rozsadzających od środka gatunkowe schematy. Udowadnia to nie tylko przygotowany przez Filmotekę Narodową, Japan Fundation i Ambasadę Japonii w Polsce przegląd najnowszej, japońskiej produkcji filmowej, ale również wprawiające w zachwyt miłośników kina na całym świecie najnowsze produkcje odważnych filmowców, takich jak Sion Sono, czy Naomi Kawase nadających wysłużonym formułom kina japońskiego: filmom gatunkowym, czy też filmom obyczajowym, nowy wymiar, przystosowując je do wymogów współczesnej wrażliwości, poruszając się nierzadko na granicy artystycznego eksperymentu łamiącego kinematograficzne estetyki i formuły. Co ważne, współczesne kino japońskie, które możemy określić „Nową, nową falą” (porównując wysyp filmów obyczajowych – gendai-geki, do „eksplozji” kina obyczajowego z lat 60., realizowanego przez takich reżyserów jak Oshima, Teshigahara, Imamura) znów próbuje zredefiniować kulturowe prerogatywy na jakich zasadza się japońska kultura, ukazując zarówno jej tekstotwórczą moc, jak i intelektualne ograniczenia. Nowe kino japońskie jest wciąż obecne w świadomości współczesnych kinomanów, ale czas podjąć próbę uchwycenia jego całościowego fenomenu, który rodzi się właśnie na naszych oczach i z pewnością do niego należy przyszłość kina dalekowschodniego.

Czas trwania wykładu 90 min.

Na wykład wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina Iluzjon. Brak możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. Ilość miejsc ograniczona.

 

w ramach cyklu

  • Nieznane oblicza Japonii
    Przegląd nowego kina japońskiego pt.  Nieznane oblicza Japonii  to niepowtarzalna okazja,...