Seniorzy

Ciao Italia! to hasło przewodnie trzeciego filmowego sezonu Klubu Seniora w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, organizowanego w partnerstwie z Włoskim Instytutem Kultury w Polsce.  

Wielcy twórcy kina włoskiego

Od października 2017 do maja 2018 w „Klubie Seniora” zaprezentujemy osiem filmów wybitnych włoskich twórców, m.in.: Vittorio De Siki, Federico Felliniego, Luchino Viscontiego, Michelangelo Antonioniego czy Giuseppe Tornatore. Każde z comiesięcznych spotkań rozpocznie się miniwykładem, podczas którego nasi widzowie dowiedzą się więcej o tym, jak powstawało prezentowane dzieło, a także co sprawiło, że jego twórcy na zawsze zapisali się na kartach historii kinematografii. Prelekcje wygłoszą Diana Dąbrowska i Michał Oleszczyk.

Projekcje odbywają się w sali Stolica, początek o godzinie 11.00. Bilet na pojedyncze seanse kosztuje 5 zł.Program 

22.03.2018 (czwartek) „Rozwód po włosku” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Divorzio all'italiana) reż. Pietro Germi, Włochy 1961, 104 min

Sycylijski baron, znudzony życiem z pretensjonalną małżonką, a mocno zaangażowany w związek z uroczą Angelą, nie mogąc liczyć na uzyskanie rozwodu zamierza popełnić „zbrodnię w afekcie”. Jego precyzyjny plan przynosi zamierzone rezultaty, ale czy małżeństwo z Angelą staje się istotnie upragnionym szczęściem? „Małżeństwo może być rozwiązane tylko przez śmierć jednego z małżonków” – głosił art. 149 włoskiego Kodeksu Cywilnego i on właśnie stał się punktem wyjścia i kanwą znakomitej komedii satyrycznej Pietro Germiego, filmu nagrodzonego Nagrodą Specjalną w Cannes i Oscarem za najlepszy scenariusz.

 

26.04.2018 (czwartek) „Mamma Roma” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Mamma Roma) reż. Pier Paolo Pasolini, Włochy 1962, 103 min

Pasolini nakreślił w filmie dramatyczny obraz życia rzymskiej prostytutki, znanej jako Mamma Roma i jej syna Ettore. Bohaterowie żyją wśród alfonsów, złodziei, niebieskich ptaków i kobiet lekkich obyczajów,? ludzi przegranych i trwających w poczuciu beznadziejności swej egzystencji. Bohaterka bezskutecznie usiłuje uwolnić się od swego sutenera, by rozpocząć nowe, uczciwe życie, a przede wszystkim by zapewnić lepszą przyszłość swemu synowi. Jednak i w jej przypadku fatalizm losu okaże się siłą nie do przezwyciężenia. Wielu krytyków dostrzegło w filmie aluzje religijne (co potwierdziły dobitnie późniejsze dokonania Pasoliniego)? wątek matki i syna przywołuje dramat ewangeliczny, zaś niektóre sceny stylizowane są na religijne obrazy włoskiego renesansu (m. in. „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci). Wielkim atutem filmu jest niezrównana, pełna żywiołowej ekspresji kreacja Anny Magnani.

 

24.05.2018 (czwartek) „Cinema Paradiso” – prelekcja: Diana Dąbrowska

(Nuovo cinema Paradiso) reż. Giuseppe Tornatore, Francja, Włochy 1988, 123 min

Niezwykły film Tornatore jest hołdem złożonym przez wybitnego reżysera X Muzie. Historia opowiedziana została z perspektywy chłopca, który większość swego czasu spędzał w kabinie projekcyjnej niewielkiego kina gdzieś na sycylijskiej prowincji. Pierwszym zajęciem w dorosłym już życiu bohatera jest praca operatora, a wkrótce zostaje znanym reżyserem filmowym. Ciepła, nostalgiczna i przepojona głęboką życiową mądrością opowieść to wielka uczta dla każdego kinomana, nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes, a także Złotym Globem.

 

Bilety i rezerwacje

Bilety na pojedyncze seanse: 5 zł
Kasa kina – (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Osoba do kontaktu: Robert Jaczewski, tel. 22 845 50 74 wew. 014, e-mail: rjaczewski@fn.org.pl

* FINA w wyjątkowych sytuacjach zastrzega sobie prawo do zmiany terminu projekcji, o czym poinformujemy widzów z miesięcznym wyprzedzeniem.