Święto Kina Animowanego - projekcje dla grup szkolnych (21.10)

02.10.2013

W ramach Święta chcemy zaproponować grupom szkolnym dwa tytuły – „Dzień wron” (dla klas 1-4) oraz „Obraz” (dla klas 5-6 i 1 Gim.) – oba narysowane tradycyjną, piękną kreską, mądre, skłaniające do refleksji i dyskusji. Poniżej znajdziecie Państwo więcej informacji na temat projekcji.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji, Instytut Francuski w Polsce oraz Filmoteka Narodowa zapraszają na pierwszą polską edycję Święta Kina Animowanego. Święto, zorganizowane z inicjatywy francuskiego Stowarzyszenia Kina Animowanego pokazuje bogactwo i różnorodność filmów animowanych, adresowanych zarówno do dzieci jak i do dorosłych.

 

 


21.10 | 9:00 | Dzień wron reż. Jean-Christophe Dessaint, 2012, 96 min. od 8 lat, projekcja z lektorem

Mały Kabaczek mieszka w sercu lasu, którym rządzi jego ojciec, olbrzym i despota. Chłopiec ma zakaz wychodzenia z lasu. Nie zna świata ludzi i rośnie jak dzikie zwierzątko, za całe towarzystwo mając dobre leśne duchy – pół ludzi, pół zwierzęta. Pewnego dnia, musi jednak udać się do pobliskiej wioski, gdzie spotyka dziewczynkę o imieniu Manon... Animacja powstała na podstawie powieści Jean-François Beauchemina - pisarza z Quebecu. Książka skupia się na historii relacji ojca i syna opowiedzianej z perspektywy chłopca. Natomiast film koncentruje się na ukazaniu siły natury i odkrywaniu świata przez Kabaczka z pomocą zaprzyjaźnionej z nim dziewczynki Manon. W filmie koegzystują 3 różne światy: świat lasu i natury, świat dzieciństwa (przyjaźń Kabaczka i Manon) oraz świat dorosłych. Film zwraca uwagę piękną formą – paletą kolorów, efektem „malowania światłem”, impresjonistycznym stylem obrazowania. Stanowi także cenne źródło pytań i tematów do rozwinięcia podczas zajęć w szkole.

Wybrane zagadnienia:
• adaptacja literatury 
• problemy społeczne: plotka, odrzucenie przez otoczenie, natura –kultura/ cywilizacja, stosunek do śmierci 
• ekspresja poprzez obraz, technika animacji, impresjonizm

 


21.10 | 12:00 | Obraz reż. Jean-François Laguionie, 2011, 76 min. od 10 lat ((4-6 SP + 1 Gim.) projekcja z polskimi napisami

Zamek, ukwiecone ogrody, groźny las – z niewiadomych przyczyn Malarz nie ukończył swojego Obrazu. Żyją tu trzy rodzaje postaci : Namalowani, Niedokończeni, którym brakuje niektórych kolorów i Bohomazy – zaledwie szkice. Namalowani uważają, że są lepsi od innych. Przejmują władzę, wyganiają Niedokończonych z Zamku, a Bohomazy traktują jak niewolników. Ramo, Lola i Piórko wyruszają na poszukiwanie Malarza, w przekonaniu, że tylko on – kończąc Obraz - jest w stanie przywrócić ich światu zakłóconą harmonię. „Obraz” zaskakuje wielowymiarową fabułą, zachwyca malarskimi kadrami, skłania do refleksji nad pięknem, sztuką, boskim pierwiastkiem obecnym w świecie. Ponadto wprowadza młodych widzów, w oryginalny i przystępny sposób, w historię malarstwa. „Obraz” porusza również kwestie wiary. Przez cały film, nad akcją, nad bohaterami i ich losem, wyczuwamy obecność Malarza. Autorzy filmu sugerują wyobrażenie Boga jako artysty, który poświęca cząstkę siebie, swojej duszy w akcie tworzenia.

Wybrane zagadnienia:
• konstrukcja bohatera w filmie, literaturze
• historia malarstwa, sztuki 
• stwórca - stworzenie 
• wolność, wolny wybór 
• Wenecja, Karnawał, maski

 

 

Zapisy: Katarzyna Waletko tel. 22 845 50 74 wew. 057 | kwaletko@fn.org.pl

Bilety -12zł (dla grup powyżej 30 osób - 10zł)

 

Na seanse zapraszają:

 

            

Galeria