Uniwersytet Trzeciego Wieku w listopadzie

03.11.2013

21 listopada o godz. 11:00 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach zajęć przeznaczonych dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W cyklu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” pokażemy film Konrada Toma i Stanisława Szebego „Książątko” z 1937 roku. Prelekcję o społeczno-obyczajowym kontekście okresu międzywojennego wygłosi Michał Pieńkowski.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy zarówno grupy zorganizowane (Uniwersytety Trzeciego Wieku) jak i osoby indywidualne.

 

 

 

 


Tytuł spotkania: PERŁY I WĄSY

Lata 20., lata 30. – okres międzywojenny to czas wyznaczony przez wzajemne oddziaływanie kultur mieszczańskiej i ziemiańskiej, to czas elegancji, przedwojennego savoir vivre’u, dancingów i spotkań salonowych, to czas „pereł i wąsów”. Jak ten świat został ukazany w kinie, czy film wyznaczał kryteria szyku i dobrego smaku? Na te i inne pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź podczas listopadowego spotkania. Zapraszamy!


KSIĄŻĄTKO

reż.: Konrad Tom; Stanisław Szebego, scen.: Konrad Tom; wyk.: Karolina Łubieńska, Eugeniusz Bodo, Loda Niemierzanka, Antoni Fertner i inni / Polska 1937, 80’

Władzia jest ubogą urzędniczką pocztową zakochaną w bogatym dziedzicu Rolskim. Pewnego dnia wygrywa los na loterii i decyduje się spędzić wymarzony urlop w Krynicy. W drodze na wakacje zostaje okradziona. Nie chcąc jednak rezygnować ze swoich planów, decyduje się dotrzeć do Krynicy na gapę. Dziewczyna przebiera się za mężczyznę i podejmuje pracę w pensjonacie „Patria” w charakterze fordansera. Jak się okazuje mieszka tam również Rolski ze swoją narzeczoną Ritą Galvani, która zdradza go nieustannie. Pragnie ona uwieść również nowo przybyłego pracownika – Władka, nazywanego „Książątkiem”. Opierając się na sprawdzonym pomyśle (motyw przebierania się głównej bohaterki za mężczynę), twórcy zręcznie piętrzą gagi i doskonale wikłają główny wątek fabularny prowokując liczne zdarzenia komediowe.

 

21.11 | godz. 11:00

Bilet – 10zł

Dla grup zorganizowanych (powyżej 40 osób) – cena do negocjacji

 

Więcej informacji:

Katarzyna Waletko

e-mail: kwaletko@fn.org.pl

tel.: + 48 22 845 50 74 wew. 057

Galeria