Seminarium dla nauczycieli: „To się wytnie – o montażu filmowym”

04.11.2013

Filmoteka Narodowa wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń serdecznie zaprasza do kina ILUZJON nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 18 LISTOPADA (poniedziałek) w godz. 15.30 – 18.45 na seminarium: „To się wytnie – o montażu filmowym”. To pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Kino-wizje – nowy język kina” skierowanego do nauczycieli języka polskiego, wiedzy o kulturze, wychowania plastycznego oraz wszystkich zainteresowanych językiem oraz strategiami przekazu współczesnego kina. Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas 4 spotkań to: montaż filmowy, czołówki i trailery filmowe, teledysk oraz plakat filmowy. Seminaria będą prowadzone przez praktyków - osoby na co dzień związane z przemysłem filmowym oraz wykładowców akademickich.

Można wziąć udział w zajęciach całego cyklu lub w wybranych warsztatach.

 

18.11 | 15:30 TO SIĘ WYTNIE – O MONTAŻU FILMOWYM

Montaż to jeden z podstawowych środków ekspresji filmowej. Wiedza na temat zasad jego funkcjonowania będzie stanowiła bazę dla rozważań podejmowanych podczas kolejnych spotkań. Montaż jest kluczem do zrozumienie tego jak dziś kino, i nowe media, budują swoje przekazy i komunikację z widzem. Montaż to nie tylko środek stricte filmowy, to także narzędzie opisujące sposób postrzegania dzisiejszego świata – „sklejania” go w znaczeniową całość. Podczas seminarium słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z teorią montażu, a także przyjrzeć się temu zagadnieniu „od kuchni” (montowanie „na żywo”).

Prowadzenie – Agnieszka Kowalczyk – reżyserka, montażystka filmowa, autorka filmów dokumentalnych i fabularnych, entuzjastka technologii 3D.

 

Kolejne seminaria uwzględniają wymogi Podstawy programowej z języka polskiego (dla III i IV etapu edukacyjnego) zgodnie z zapisem :

„Każdy nauczyciel powinien poświęcić dużo uwagi edukacji medialnej, czyli wychowaniu uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów”.

„Nauczyciel uwzględnia w analizie specyfikę tekstów kultury np. filmu, sztuk audiowizualnych.”

 

zgłoszenia: elzbieta.brandeburska@wcies.edu.pl

Liczba miejsc ograniczona. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

 

 

Więcej informacji o kolejnych spotkaniach można znaleźć poniżej (program w pdfie)

Galeria

Pliki do pobrania

Program cyklu filmowego [.pdf]