Seminarium dla nauczycieli: Teledysk

16.01.2014

Filmoteka Narodowa wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń serdecznie zaprasza do kina ILUZJON nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 10 LUTEGO (poniedziałek) w godz. 15.30 – 18.45 na seminarium: „Obraz. Muzyka. 3 minuty. Nokaut! - o sztuce teledysku słów kilka”. To już trzecie spotkanie w ramach cyklu „Kino-wizje – nowy język kina” skierowanego do nauczycieli języka polskiego, wiedzy o kulturze, wychowania plastycznego oraz wszystkich zainteresowanych językiem oraz strategiami przekazu współczesnego kina.

W marcu (31.03) zapraszamy na ostatnie seminarium, na którym omówimy temat plakatu filmowego.

Seminaria prowadzone są przez praktyków - osoby na co dzień związane z przemysłem filmowym oraz wykładowców akademickich.

Można wziąć udział w zajęciach całego cyklu lub w wybranych warsztatach.


10.02 | 15:30 – 18.45 | TELEDYSK

Obraz. Muzyka. 3 minuty. Nokaut!- o sztuce teledysku słów kilka
Szybko zmieniające się ujęcia, dynamiczny montaż, zwięzłość i kondensacja znaczeniowa materiału, artystyczne eksperymenty z formą – tym właśnie między innymi posiłkuje się współczesny teledysk. To forma, która przemawia do młodych odbiorców, jest dla nich atrakcyjnym tematem do rozmowy. Teledysk sytuuje się gdzieś pomiędzy tym, co eksperymentalne, a tym, co komercyjne. Może być atrakcyjnym z ich punktu widzenia uzupełnieniem szkolnego kanonu literacko-filmowego. W związku z tym warto przyjrzeć się na konkretnych przykładach jego formie, strukturze narracyjnej, temu, w jaki sposób komunikuje się z odbiorcą. Transformacje i ewolucja formy teledysku, odniesienia do historii kina i sztuk wizualnych, wybitni twórcy, analiza wybranych dzieł, wpływ na współczesne kino – to niektóre z wątków, które zostaną podjęte podczas tego spotkania.


Prowadzenie – Marcin Fischer - reżyser filmowy, montażysta, scenarzysta. Twórca filmów krótkometrażowych, reklam społecznych, teledysków i projektów multimedialnych. Znawca i entuzjasta typografii w filmie.Kolejne seminaria uwzględniają wymogi Podstawy programowej z języka polskiego (dla III i IV etapu edukacyjnego) zgodnie z zapisem:
„Każdy nauczyciel powinien poświęcić dużo uwagi edukacji medialnej, czyli wychowaniu uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów”. „Nauczyciel uwzględnia w analizie specyfikę tekstów kultury np. filmu, sztuk audiowizualnych.”


zgłoszenia: elzbieta.brandeburska@wcies.edu.pl

Liczba miejsc ograniczona. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

 
Galeria