Seminarium dla nauczycieli: Plakat filmowy

04.03.2014

Filmoteka Narodowa wraz z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń serdecznie zaprasza do kina ILUZJON nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 31 marca (poniedziałek) w godz. 15.30 – 18.45 na seminarium: „Plakat movie”. To już ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Kino-wizje – nowy język kina” skierowanego do nauczycieli języka polskiego, wiedzy o kulturze, wychowania plastycznego oraz wszystkich zainteresowanych językiem i strategiami przekazu współczesnego kina.

31.03 | 15:30 – 18:45 | PLAKAT FILMOWY

Plakat movie, tylko w jakim języku?

Ostatni temat w dosyć przewrotny sposób zamknie cykl seminariów. Plakat filmowy cofnie nas bowiem do „analogowych” form komunikacji. Sztuka, która niegdyś święciła triumfy nie tylko w miejskiej przestrzeni, ale także i w galeriach sztuki dziś straciła na znaczeniu i sile oddziaływania. Projekty wybitnych artystów sztuk plastycznych, które cechowała lapidarność formy, nowatorskie liternictwo, symbolika ustąpiły miejsca (choć i dziś zdarzają się oczywiście wyjątki, o których porozmawiamy) banalnemu fotomontażowi opartemu o uproszczony kod wizualny.

Historia sztuki plakatu, najwybitniejsi twórcy Polskiej Szkoły Plakatu, analiza przykładów, „język plakatu”, prezentacja GAPLI – portalu poświęconego sztuce polskiego plakatu filmowego  – to wybrane zagadnienia, które zostaną poruszone podczas tego seminarium.

Prowadzenie – Aleksandra Kot - absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje plakaty, książki, materiały reklamowe. Współpracuje z polskimi instytucjami kultury, w tym z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Filmoteką Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kolejne seminaria uwzględniają wymogi Podstawy programowej z języka polskiego (dla III i IV etapu edukacyjnego) zgodnie z zapisem: „Każdy nauczyciel powinien poświęcić dużo uwagi edukacji medialnej, czyli wychowaniu uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów”. „Nauczyciel uwzględnia w analizie specyfikę tekstów kultury np. filmu, sztuk audiowizualnych.”


zgłoszenia: elzbieta.brandeburska@wcies.edu.plLiczba miejsc ograniczona. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

Galeria