Seminarium dla nauczycieli: filmy dokumentalne dla dzieci

27.03.2014

Akademia PLANETE+DOC i Filmoteka Narodowa zapraszają: To o nich i dla nich – filmy dokumentalne dla dzieci.

14 kwietnia, godz. 15:30

Zapraszamy na seminarium podczas którego porozmawiamy o tym jak można wykorzystywać dokument w edukacji szkolnej, a także o specyfice formy tego gatunku filmowegoi przygotowaniu młodego widza do jego odbioru. Filmy dokumentalne uwielbiane przez dzieci z całego świata, popularne m.in. w Holandii, Szwecji czy Niemczech, są oknem na świat i cennym narzędziem zrozumienia go. Bohaterowie – rówieśnicy widzów – poruszają ważne dla siebie, nierzadko trudne sprawy, wpuszczając odbiorców w swój prywatny wszechświat. Filmy zrealizowane na najwyższym poziomie, pozwalają dorosłym widzom wniknąć w świat dzieci.

Seminarium będzie towarzyszyła projekcja trzech krótkometrażowych filmów, które zostaną pokazane w sekcji dziecięcej 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (9-18 maja 2014r.)

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również festiwalowe wydarzenia skierowane do młodej widowni oraz program Akademii PLANETE+ DOC.

WSTĘP NA SEMINARIUM BEZPŁATNY. Liczba miejsc ograniczona

Zgłoszenia prosimy przesyłać  na adres: e-mail:diana@docreview.pl, tel.: 668 160 433


 
Filmy, które zostaną zaprezentowane podczas seminarium:


USŁYSZ TO!  (Hear this!) reż. Soulaima El Khaldi, Holandia 2013, 16 min

Historia chłopca, który chciałby, żeby jego ojciec  - mistrz piłkarski – trenował też jego drużynę szkolną.  Jest tylko jeden kłopot: tata nie słyszy.


LATAJĄCA ANNE  (Flying Anne) reż. Catherine van Campen, Holandia 2010, 21 min

Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki – pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby. Film zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.


ZOBACZ COŚ, POWIEDZ COŚ (See Something Say Something) reż. Martin Orton, Greg Villalobos, Wielka Brytania 2010, 10 min

Zbiór poruszających historii dzieci na temat bullyingu opowiadanych z perspektywy sprawcy, ofiary i obserwatora. Wypowiedzi uczniów brytyjskich szkół podstawowych zostały zebrane podczas kilku warsztatów przeprowadzonych w różnych miejscach kraju. Dokumentalną narrację uzupełniają animowane obrazy, które pozwalają bohaterom zachować anonimowość.

 

 

 

         

 

Galeria