Za siódmą górą: baśnie afrykańskie

15.04.2014

Dzieci oraz osoby zainteresowane wielokulturowością i muzyką etniczną zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu, który w marcu zagościł w kinie Iluzjon – „Za siódmą górą”. To cykl spotkań z czytanymi przy akompaniamencie tradycyjnych dla danych kultur instrumentów baśniami oraz animacjami z różnych stron świata.


ZA SIÓDMĄ GÓRĄ

27.04 | 15:00 BAŚNIE AFRYKAŃSKIE
Czytanie przy ekranie z muzyką na żywo + projekcja animacji

Czytaliśmy już baśnie polskie, tym razem – 27 kwietnia - wybierzemy się do Afryki i zapoznamy bliżej z tamtejszą kulturą. W magiczną podróż „za siódmą górę” zabiorą nas dźwięki afrykańskich instrumentów, na których zagra Gwidon Cybulski oraz głos Asi Kasztelaniec, która przeczyta wybrane baśnie. W czasie spotkania będzie można usłyszeć brzmienie: balafonu (tradycyjny zachodnioafrykański instrument perkusyjny), ngoni (instrument strunowy szarpany przypominający trochę banjo) oraz djembe (bardzo popularny w Afryce rodzaj bębna). Po części literacko-muzycznej obejrzymy francuskie „Opowieści nocy” Michela Ocelota stanowiące zbiór sześciu baśni z różnych zakątków świata. Film odznacza się niezwykłą i piękną animacją inspirowaną teatrem cieni.

Gwidon Cybulski - muzyk multiinstrumentalista, wokalista, pedagog, kompozytor i autor tekstów piosenek. Gra na instrumentach etnicznych takich jak: balafony, ngoni, djembe, konga, tabla, didgeridoo, drumle, gitara, bluesowe harmonijki ustne.

Asia Kasztelaniec – doświadczona animatorka, edukatorka. Pisze i realizuje scenariusze działań twórczych dla dzieci. Kierownik inicjatywy Tworzymy Razem realizującej projekty kulturalne i rozrywkowe (m.in. Kreaturki, Czytanie przy Ekranie). Samodzielna mama 4-letniej elokwentnej Stasi.Opowieści nocy
(Les contes de la nuit) r. Michel Ocelot, Francja 2011, 84’ (lektor)
Sześć osobnych historii, rozgrywających się w wyjątkowych miejscach – od Tybetu czy imperium Azteków po afrykańskie równiny. Opowieści snuje dwójka dzieci i technik ze starego kina. W animacji Ocelota historia miesza się z bajką, która przenosi widzów do zaczarowanych krain pełnych smoków, wilkołaków, księżniczek w niewoli czarnoksiężników oraz ogromnych gadających pszczół. 

Bilety – 15 zł

Partnerem spotkania jest Instytut Francuski w Polsce.
Partnerem cyklu jest Wydawnictwo Media Rodzina.

 

 

 

 

 

Galeria