Pokaz specjalny filmu „Alfabet”

14.10.2014

18 października o godz. 16:00 odbędzie się pokaz specjalny filmu „Alfabet” w reżyserii Erwina Wagenhofera, który inauguruje cykl pokazów filmów dokumentalnych Akademii PLANETE+ DOC w Iluzjonie. Pokaz jest skierowany do rodziców, opiekunów i dzieci. Film „Alfabet” wywoła rewolucję w głowie każdego, kto kiedykolwiek chodził do szkoły! Po filmie odbędzie się dyskusja: „Nowe spojrzenie na edukację - każde dziecko jest geniuszem”.

18.10 | 16:00 – pokaz filmu „Alfabet” oraz warsztaty dla dzieci

Na pokaz zapraszamy w szczególności:
- rodziców i opiekunów z niemowlętami, które będą mogły przebywać podczas seansu z rodzicami na dużej sali (ściszymy nieco dźwięk filmu i przygasimy  światło)
- rodziców i opiekunów z dziećmi.


W mniejszej sali Iluzjonu - Małej Czarnej - dzieci w wieku 4 -10 lat (bezpłatnie, w ramach biletu zakupionego przez rodzica/ opiekuna) wezmą udział w warsztatach plastycznych o recyklingu oraz obejrzą filmy dokumentalne dla dzieci. Przez cały czas trwania pokazu oraz dyskusji, w której będą brali udział rodzice i opiekunowie, dzieci będą znajdować się pod profesjonalną opieką. 
 Po filmie dyskutować będą:
- Mariusz Dzieciątko - prezes Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie
- Katarzyna Cioczek-Ryba - psycholożka, członkini Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, zawodowo związana z Kliniką Neurologii Dzieci i Młodzieży Szpitala klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu
- Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna, współprowadząca program „Duże dzieci”, autorka audycji „Dzieci wiedzą lepiej”. Obecnie w niedziele prowadzi dziecięcą audycję „Zagadkowa niedziela” w Programie Trzecim Polskiego Radia.
- prof. UW dr hab. Małgorzata Żytko - kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego
Dyskusję poprowadzi Anna Pietruszka-Dróżdż - członkini Fundacji MaMa, socjolożka, trenerka umiejętności psychospołecznych.O filmie:
Film dokumentalny „Alfabet” w reż. Erwina Wagenhofera, twórcy "Nakarmimy świat" i "Zaróbmy jeszcze więcej" porusza kwestię niezwykle interesującego problemu: 98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. "Alfabet" pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.

Jednym z bohaterów filmu jest Gerald Hüther - profesor neurobiologii pracujący w klinice psychiatrii Uniwersytetu w Getyndze, który całe życie zawodowe poświęcił badaniom mózgu. Od wielu lat zajmuje się on również edukacją i badaniem procesów uczenia się. Jest jednym z inicjatorów inicjatywy „Budząca się szkoła” (Schule im Aufbruch). To oddolny ruch zainicjowany przez dyrektorów i nauczycieli berlińskich szkół, którzy widząc u polityków zarządzających edukacją brak zrozumienia problemów obecnego systemu, postanowili oddolnie wymusić proces wprowadzania zmian. Od roku prof. Hüther sprawuje również opiekę naukową nad austriackim projektem, którego celem jest zmiana systemu kształcenia nauczycieli. Profesor Hüther jest również współautorem książki „Wszystkie dzieci są zdolne”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Dobra Literatura. 

O Akademii PLANETE+ DOC:
Film „Alfabet” jest ważnym elementem programu edukacyjnego Akademia PLANETE+ DOC - jedynego programu edukacyjnego opartego w całości o filmy dokumentalne. Filmy pochodzą z bogatego repertuaru PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. Do programu Akademii zostały wybrane tytuły, które inspirują, bawią, wciągają emocjonalnie i rozwijają kompetencje społeczne dzieci i młodzieży. Akademia PLANETE+ DOC to nowy rodzaj szkoły. 

Zachęcamy szkoły do wzięcia udziału w programie edukacyjnym Akademia PLANETE+ DOC, który już od października zagości w Iluzjonie. Więcej informacji o trwających zapisach można znaleźć TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 


Więcej informacji o pokazie i warsztatach: Diana Gaik - diana@docreview.pl | tel. 668 160 433

Bilety: 15zł (ulgowe), 17zł (normalne)

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a 

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Galeria