Teatr cieni - warsztaty dla dzieci w ramach przeglądu Karel Zeman - czeski Méliès

03.02.2015

Czy można huśtać się na linie na Księżycu albo latać na kuli z armaty?
Jak wygląda brzuch wieloryba od środka?

Żeby się o tym przekonać zapraszamy 8 lutego na godz. 11:30 do kina Iluzjon. Tego dnia odbędą się warsztaty z teatru cieni. Podczas zajęć dzieci spotkają się z bohaterami czeskiego filmu „Przygody Münchhausena” Karela Zemana. Uczestnicy, na bazie oglądanych fragmentów filmowych, stworzą własne figury cieniowe i elementy scenografii, których użyją później w swoim teatrze podczas oficjalnej premiery na koniec zajęć.
Warsztaty poprowadzi Veronika Svobodová, czeska artystka i scenografka studiująca scenografię na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

 

Czas trwania warsztatu: ok. 3 godz.
Wiek dzieci:
od 7 do 15 lat
Zapisy na warsztaty:
tel. 22 462 72 60, iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Koszt uczestnictwa:
12 zł – ulgowy, 14 zł - normalny


warsztaty Veroniki w kinie Kosmos (Katowice)


W ramach przeglądu KAREL ZEMAN – CZESKI MÉLIÈS zapraszamy również dzieci i dorosłych na projekcje filmowe.

PLAN PROJEKCJI:

4.02 | 18:00 Diabelski wynalazek

reż. Karel Zeman
Czechosłowacja, 1958, 78 min. (dubb.)

Największy sukces w historii czeskiej kinematografii. "Diabelski wynalazek" okrążył cały świat, zdobywając szturmem światowe festiwale i miliony widzów w kinach. To historia milionera pragnącego zdobyć świat, luźno oparta na „Strasznym wynalazcy” Juliusza Verne’a. W filmie pełno rozmaitych maszyn zderzonych z dziką naturą, ożywionych epokowych rycin, rozmaitych efektów specjalnych (z zastosowaniem już najstarszych trików Mélièsa). Świat powietrza, który wypełniają majestatyczne balony, pędzące chmury, słońce, latające cuda techniki, zderza się ze światem podwodnych głębin, pełnym dziwacznych morskich stworzeń.

 

5.02 | 17:45 Skradziony balon
reż. Karel Zeman
Czechosłowacja, 1966, 88 min. (dubb.)

Ekscytujący lot balonem pięciorga chłopców przenika się tu z zabawnie przedstawionym szpiegostwem na rzecz przechwycenia pewnego wynalazku. Oprócz wiernego oddawania świata dziecięcego, magia stylu Zemana polega również na poetyce różnorakich wynalazków i maszyn. Łodzie powietrzne, niesforne wozy, groteskowe środki transportu z końskimi nogami, przyjazne łodzie podwodne – w świecie Zemana wszystkie żyją jakby swoim własnym życiem.

 

6.02 | 18:00 Dwaj muszkieterowie
reż. Karel Zeman
Czechosłowacja, 1964, 84 min. (dubb.)

Akcja filmu rozgrywa się w okresie wojny trzydziestoletniej. Groteskowy, miejscami absurdalny humor przenika dzieło Zemana. Skupia się on na ośmieszaniu wysoko postawionej szlachty: cyniczny muszkieter wytrwale zmienia strony konfliktu zgodnie z tym, która mu akurat odpowiada, dystyngowana hrabina w złości ochlapuje się bitą śmietaną, a poseł cesarski nieustannie tylko neurotycznie podskakuje. W kontraście do żądzy sławy i bogactwa stoi pragnienie miłości i zwykłego życia, które ucieleśnia para głównych zakochanych bohaterów.
Zeman udoskonalił w filmie swój charakterystyczny styl, ponownie łącząc grę aktorską z animacją, wystylizował również obraz wykorzystując średniowieczne ryciny Matthäusa Meriana i stare mapy.

 

7.02 | 10:45 Janek i Marzenka
reż. Karel Zeman
Czechosłowacja, 1980, 67 min. (lektor)

Pełnometrażowy film animowany, powstały klasyczną metodą animacji wycinankowej. Główny bohater, mały rycerz Janek, wyrusza w świat w poszukiwaniu sukcesu i bogactwa, ale zamiast tego spotykają go tam kłopoty i cierpienia. Na końcu opowieści dowiaduje się jednak, że ważny w życiu jest nie przepych i blichtr, ale przyjaźń prostych ludzi. Ciekawostką jest, że głosu rusałce Marzence udzieliła gwiazda czeskiego popu, Helena Vondráčková.

 

7.02 | 12:15 Wyprawa w przeszłość
reż. Karel Zeman
Czechosłowacja, 1955, 93 min. (dubb.)

Jeden z najciekawszych dziecięcych filmów przygodowych w historii światowej kinematografii. Dzieło to opowiada o czwórce chłopców, którzy na najzwyklejszej łódce wyruszają w podróż do prehistorii. Wyprawa w pełną tajemnic przeszłość naszej planety przypomina ciekawy podręcznik pełen użytecznych uwag i wniosków, prezentowanych w formie chłopięcej zabawy. Dzięki temu anegdotycznemu evergreenowi już kilka generacji dzieci i dorosłych zapoznało się z prehistorią ludzkości.

 

8.02 | 16:00 Przygody Münchhausena
reż. Karel Zeman
Czechosłowacja, 1961, 83 min. (dubb.)

W tej wyjątkowej adaptacji znanego dzieła Gottfrieda Augusta Bürgera Zeman inspirował się rycinami z oryginalnego wydania książki autorstwa jednego z najważniejszych ilustratorów XIX wieku, Gustava Doré. W zabawnej adaptacji Zemana narracja barona Münchhausena przenika się z romantyczną opowieścią współczesnego fantasty Tonika, który staje się rywalem barona w miłosnej potyczce.

 

Bilety na projekcje oraz warsztaty: 12 zł – ulgowy, 14 zł – normalny
Rezerwacje:
tel. 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

Organizatorzy:
 

 

 


Partner: 

 

 


 

Galeria