Ćwiczenia z widzenia. Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci

02.12.2015

Ćwiczenia z widzenia – warsztaty plastyczne Katarzyny A. Jarnuszkiewicz w twórczy i niebanalny sposób przygotowują dzieci do kontaktu ze sztuką. W każdą niedzielę miesiąca o 12.00 w Iluzjonie.

Tematami spotkań będą obiekty z historii sztuki, czasem również literatury. Dzieci poznają podstawowe pojęcia z zakresu szeroko pojmowanego obrazu – także takiego, który rodzi się w wyobraźni w chwili, gdy słuchamy muzyki, bajki, wiersza, itp. Na co dzień doświadczane horyzont, perspektywa, kontrast czy kolor - podstawowe pojęcia dla rozumienia sztuki - rozpoznane i nazwane przez uczestników zajęć - staną się w ich rękach narzędziami do budowy własnego rysunku/obrazu/rzeźby.

Podczas iluzjonowych Ćwiczeń z widzenia dzieci poznają dzieła sztuki (dawnej i współczesnej) w kontekście kreatywnego, samodzielnego rozwiązywania problemów plastycznych. Ten rodzaj twórczej zabawy ma na celu rozwinięcie w nich umiejętności aktywnego i świadomego odbioru sztuki. Poszczególne spotkania będą rozpoczynać się prezentacją wybranego dzieła m.in. Pabla Picassa, Michała Anioła lub Diego Velazqueza lub dwóch obiektów różnych autorów, zrealizowanych w różnych technikach, ale dotykających tego samego problemu plastycznego (np. deformacji natury). Bazę ćwiczeń stanowić będzie poznany obiekt sztuki, tematy zaś są tak skonstruowane, by dzieci na każdym spotkaniu poznawały nowe pojęcia i zagadnienia.
 

Ćwiczenia z widzenia 
 

Katarzyna A. Jarnuszkiewicz - ukończyła wydział malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Jacka Sienickiego, ze specjalizacją grafiki warsztatowej w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Po studiach uprawiała malarstwo sztalugowe i rysunek. Od roku 1994 zajmuje się również reklamą i grafiką wydawniczą. Autorka programów artystycznych, wprowadzających najmłodszych w świat podstawowych pojęć związanych ze sztuką (www.katarzynajarnuszkiewicz.art.pl).

 


Efekty warsztatów, praca inspirowana Gustavem Klimtem


Czas trwania pojedynczych zajęć: 1,5h

Maksymalna liczba uczestników na każdych zajęciach: 15 osób

Wiek uczestników: 4 -12 lat

 

Dołącz do wydarzenia:

 

Informacje o biletach:

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon

Cena biletu na jedne zajęcia: 30 pln

Brak możliwości wcześniej rezerwacji miejsc!
 


PROGRAM:

3.01.2016
,,Maska straszy, maska bawi!’’ Projektujemy maskę karnawałową.

Od dawien dawna ludzie czuli potrzebę przebierania się. Najistotniejsza była i jest maska.
Z innego powodu zakłada ją uczestnik karnawałowego pochodu w Wenecji, a z innego szaman w murzyńskiej wiosce! Na zajęciach poznamy groźne etniczne maski z różnych kultur, i te zabawne, pełne uroku maseczki karnawałowe..

Technika: kredka, bibuła, plastelina, pióra itp. Nowe pojęcia i zagadnienia: szaman, maska etniczna, metamorfoza

 

 

10.01.2016 
Wymarłe miasta. Detroit w fotografii Yves Marchanda

Jak to się dzieje, że miasta niegdyś tętniące życiem nagle pustoszeją i powoli zamieniają się w niepozbawione uroku, ale też i przerażające ruiny. Dokumentacja Detroit  stworzona przez uważnego i wnikliwego francuskiego artystę będzie tematem naszego spotkania.

Technika: dowolna. Nowe pojęcia i zagadnienia: klimat obrazu, zatrzymany kadr, kadr dynamiczny i statyczny

 

17.01.2016 
Miękkie zegary jak naleśniki. Salwador Dali i jego magiczny świat.

Poznajemy szalonego malarza i rzeźbiarza z podkręconymi jak spirala wąsami.

Mawiał o sobie: ,,Nie ma nic doskonalszego od Salwadora Dali’’ – Nie był skromnym artystą! Ale… zobaczycie jak malował! Zegar, odmierzający czas, nie koniecznie musi być płaski, a tym samym czas liczyć i odczuwać można różnie!

Technika: papier samoprzylepny, kredka

Nowe pojęcia i zagadnienia: surrealizm, kontekst, iluzja, subiektywny, obiektywny

 

24.01.2016 
Wielcy ekscentrycy współczesnej architektury

Poznamy kilku architektów i ich nowatorskie realizacje: w większości domy mieszkalne, ale i muzea, kościoły, stadiony. Zastanowimy się na czym polega ich wyjątkowość. Zobaczycie jak wielki wpływ na projekt ma kontekst, czyli otoczenie w którym obiekt ma zostać zrealizowany.

Technika: pastel mokry lub suchy. Nowe pojęcia i zagadnienia: kontekst, funkcjonalność, konwencja

 

31.01.2016 
Świat bez pionu i poziomu. Grafiki M.C. Eschera

Dwa podstawowe kierunki organizujące naszą przestrzeń: pion i poziom. W zasięgu naszego wzroku widzimy ich bez liku. Dziś ćwiczymy naszą wyobraźnię. Spróbujemy stworzyć świat zbudowany z samych skosów. Pomoże nam w tym grafika holenderskiego grafika M.C. Eschera.

Technika: ołówek, suchy pastel. Nowe pojęcia i zagadnienia: wertykalny, horyzontalny, iluzja, motyw, grafika.


 

PATRONAT:

 


 

 

Galeria