OKI DOKI: Kino Pokazuje Świat – filmy dokumentalne dla dzieci i rodziców

20.09.2017

Cykl Akademi Dokumentalnej OKI DOKI: Kino Pokazuje Świat to filmy dokumentalne skierowane do dzieci w wieku szkolnym (8-13 lat), a także rodziców i opiekunów. W programie krótkometrażowe filmy dokumentalne, których bohaterami są dzieci. Widzowie poznają między innymi Jantien, która przyjaźni sie z Krową, Pien, która opiekuje się pszczołami czy grupę chłopców, którzy założyli zespół muzyczny. Cykl porusza tematy przyjaźni, pasji dziecięcych oraz ułatwia rozmowę na trudniejsze tematy jak choroba czy problemy z emocjami. Po każdym z flmów odbywa się rozmowa z edukatorem filmowym. 

 

 

 

Program

12 listopada (niedziela), godz. 11.00 
Blok „Nie tacy sami” 8-11 lat

Blok obejmuje trzy holenderskie filmy poruszające temat niepełnosprawności i inności. Czy świat „innych” oglądany z bliska jest rzeczywiście inny? Po każdym z filmów odbywa się rozmowa z edukatorem filmowym.

W ramach bloku zaprezentujemy filmy: 

  • Usłysz to! (Hear this!)

reż. S. El Khaldi, Holandia 2013, 16 min

Rodzice Tristana nie słyszą i ma to dobre strony. Kiedy chłopak ma dosyć hałasu odkurzacza, po prostu wyciąga wtyczkę. Przecież mama nie usłyszy i nie zauważy, że jest wyłączony. Ale są też minusy – Tristan chciałby, żeby jego ojciec, mistrz piłkarski, trenował też jego drużynę szkolną. Ale czy może ją prowadzić niesłyszący trener?

  • Przez uszy Ellen (Through Ellen’s Ears)

reż. Saskia Gubbels, Holandia 2011, 17 min

Ellen, tak jak jej koledzy ze szkoły, nie słyszy. Chciałaby jednak pójść do zwyczajnego gimnazjum dla słyszących dzieci – przecież to w większości słyszące osoby otaczać ją będą w dorosłym życiu. Już teraz chciałaby zrozumieć i poznać ich świat. Zwykła szkoła to jednak duże wyzwanie. Czy uda jej się przekonać otoczenie, że mu podoła?

  • Latająca Anne (Flying Anne)

reż. Catherine van Campen, Holandia 2010, 21 min

Tytułowa Anne ma tiki spowodowane wrodzoną chorobą mózgu, zespołem Tourette’a. Choroba każe Anne robić różne rzeczy, na które wcale nie ma ochoty. Jeden z tików polega na tym, że mimo woli wszystko liże, nawet najbardziej okropne rzeczy. Mimo to stara się prowadzić życie typowej 11-latki: pierwsza miłość, kłótnie z siostrą. Boi się tylko, że koledzy w szkole nie zrozumieją jej choroby. Film zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

Więcej informacji o bloku „Nie tacy sami”

 

Bilety i rezerwacje

Cena za bilet wstępu wynosi 10 zł.

Blok filmowy i spotkanie z edukatorem trwaja 80 minut. 

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Program edukacyjny dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017” realizowany przez Fundację OkoNaKino.

   

Więcej informacji o Akademii Dokumentalnej na stronie akademiadokumentalna.pl

Galeria