'Jedna scena' z Telewizją KINO POLSKA

13.05.2013

W maju rozpoczęliśmy wyjątkowe lekcje kina organizowane we współpracy ze stacją Kino Polska. W roli profesora wystąpił Kazimierz Kutz, a tematem wykładu był wyreżyserowany przez niego film „Perła w koronie”. Spotkanie otwarło cykl edukacyjnych pokazów, poświęconych kultowym scenom z polskiego kina. 

Od maja seanse pod hasłem „Jedna scena” będą się odbywały w Iluzjonie raz w miesiącu. Ich podstawą jest 12-odcinkowy program Telewizji Kino Polska z 2011 r., nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Bohaterką każdego odcinka jest wybrana scena z polskiego filmu, o której przed kamerą Telewizji Kino Polska opowiada reżyser. Półgodzinne wywiady z twórcami przeprowadził Michał Chaciński – dziennikarz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W kolejnych miesiącach w Iluzjonie pod lupę zostaną wzięte sceny z filmów „Popiół i diament” oraz „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Gorączka” Agnieszki Holland, „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana, „Matka królów” Janusza Zaorskiego, „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Ga, Ga. Chwała bohaterom” Piotra Szulkina i „Eroica” Andrzeja Munka. Za każdym razem widzowie poznają najpierw reżyserską analizę wybranej sceny, a potem – bogatsi o zdobytą wiedzę – obejrzą cały film. 

Co pali się w kieliszkach w kultowej scenie z „Popiołu i diamentu”? Jak w „Nikt nie woła” łączą się erotyka i patriotyzm? Jakie tortury w „Trzeciej części nocy” musiał znieść Leszek Teleszyński? Te i inne tajemnice filmowej kuchni już od maja w cyklu „Jedna scena w Iluzjonie”, przygotowanym dla Filmoteki Narodowej przez Telewizję Kino Polska.

"Popiół i diament" - reż. Andrzej Wajda

Galeria