Marzec z Iluzjonie

28.02.2013

Z uwagi na przypadający w tym miesiącu Dzień Kobiet, marzec nieodmiennie kojarzy się z paniami. Tak więc również w Iluzjonie nie zabraknie cyklu, który uczciłby kobiety. Opowiadaliśmy już o świecie z perspektywy kobiet, tym razem przyszedł czas na kobiety w roli głównej. W cyklu tym znalazło się ponad 20 filmów, w których w centrum opowieści znajduje się kobieta. Są historie czasem zabawne („Ninoczka”), czasem sentymentalne („Amelia”) a czasem wręcz tragiczne („Przesłuchanie”, „Matka i córka”), ale w każdej z tych historii w postać głównej bohaterki wciela się aktorka niebanalna, aktorka, która swą grą na stałe wpisała się w historię filmu.  Kino opowiadające o kobietach i ich problemach – począwszy od USA po rejony bliskowschodnie – zagości na ekranie Iluzjonu w dniach 1 – 29 marca 2013. Przeglądowi towarzyszy multimedialna wystawa prezentowana w foyer kina.

W przegląd W roli głównej - kobieta wpisuje się zorganizowany wspólnie z Against Gravity 12 marca pokaz specjalny filmu „Triszna. Pragnienie miłości” w reż. Michaela Winterbottoma „Triszna. Pragnienie miłości” to przesiąknięta atmosferą Indii współczesna "love story", oparta na powieści Thomasa Hardy'ego "Tessa d’Urberville". Jest to kolejna, po "Tess" Romana Polańskiego, filmowa adaptacja tej klasycznej powieści XIX-wiecznej literatury angielskiej i zarazem trzecia w karierze Michaela Winterbottoma filmowa adaptacja powieści Thomasa Hardy'ego.

Po filmie zapraszamy do dyskusji: W jaki  sposób kultura kształtuje wzory miłości? Czy warto płacić każdą cenę za miłość? Co to znaczy kochać za bardzo? Partnerem merytorycznym dyskusji jest miesięcznik psychologiczny „Charaktery”.

W marcu wspólnie z Against Gravity, organizatorem festiwalu Planete+ Doc, rozpoczniemy cykl (P)Review. 0d 28 marca aż do rozpoczęcia 10. jubileuszowej edycji festiwalu w każdy czwartek o godz. 20.00 w kinie Iluzjon będziemy prezentować jeden przedpremierowy tytuł z propozycji festiwalowych, które od 10 maja będą gościć również na ekranie kina Iluzjon w ramach Planete+ Doc Film Festiwal. 28 marca zaprezentujemy film Markusa Imhoofa „More than Honey”. Po projekcji spotkanie z zaproszonymi gośćmi.

W marcu zapraszamy również na Nowe kino duńskie – cykl przygotowany wspólnie z Instytutem Duńskim, prezentujący najnowsze produkcje tamtejszej kinematografii, które nigdy nie były jeszcze wyświetlane w Polsce. Duńskie filmy od lat dziewięćdziesiątych nieprzerwanie zdobywają uznanie na całym świecie. Kolejne nagrody przywożone do Danii z ważnych międzynarodowych festiwali filmowych wpływają na wzrost  ambicji twórców i mobilizują ich do odtwarzania często nieprawdopodobnych historii (np. filmy pt. „Porwany”, „Błazen”, „Karen Blixen”) lub niewygodnych tematów („Grupa z karczmy”), a także do eksperymentowania z gatunkami czy formą („Juan”).  W przeglądzie znalazło się 6 tytułów skierowanych do widzów dorosłych oraz 4 tytuły przygotowane specjalnie dla dzieci, a wśród nich „Tu mieszka Jansen”, „Tygrysy i tatuaże”, „Dziki Ptak” i „Pies w niebie”. 16 marca po projekcji „Tygrysów i tatuaży” zapraszamy dzieci od lat 3 na warsztaty plastyczne.


W marcu, po raz pierwszy w odnowionym budynku kina Iluzjon, odbędzie się nocny maraton filmowy. 16 marca ILUZJON Po godzinach... zaprosi widzów na prawdziwą ucztę wyobraźni. A w niej klasyka fantasy - „Edward Nożycoręki” Tima Burtona, japoński horror oniryczny „Kwaidan, czyli opowieści niesamowite”, a na deser najnowsza produkcja ze stajni Disneya „Oz Wielki i Potężny”.

19 marca spotkamy się w Iluzjonie z Krystyną Sienkiewicz. Przyczynkiem do spotkania jest książka pt. „Cacko”, która nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się 5 marca. Spotkaniu towarzyszyła będzie projekcja filmu „Lekarstwo na miłość”, w którym Krystyna Sienkiewicz stworzyła niezapomniany duet z Kaliną Jędrusik.

W ramach cyklu Sekcja - dokument zapraszamy na przegląd filmów Marcina Koszałki. Projekcjom tak znanych filmów jak „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Deklaracja nieśmiertelności” czy „Imieniny” towarzyszyła będzie premiera najnowszego filmu reżysera „Będziesz legendą człowieku”. Dokumentalny zapis występu naszej kadry na EURO 2012 stanowi prawdziwą gratkę nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale również dla miłośników dobrego kina dokumentalnego.

24 marca zapraszamy na debatę wokół nowego polskiego kina, stanowiącą jednocześnie spotkanie promocyjne najnowszej ksiązki wydanej przez Korporację HA!Art „Kino i literatura”. Zbiór esejów zawartych w książce jest próbą analizy wzajemnych wpływów oraz zależności współczesnego kina i literatury widzianych oczami młodych polskich krytyków. W debacie udział wezmą autorzy esejów m.in. Kaja Puto, Nela Pilarska, Artur Zaborski. Debatę poprzedzi przegląd filmów omawianych w książce, w którym znalazły się m.in. „Szamanka” Andrzeja Żuławskiego, „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy, „Pręgi” Magdaleny Piekorz czy „Weiser” Wojciecha Marczewskiego.

Zapraszamy również niezmiennie najmłodszych do uczestnictwa w projekcjach w ramach Małego Iluzjon. W tym miesiącu poranek bajek na podstawie rysunków Bohdana Butenki, Wielkanocny Poranek, a także spotkanie z Miki Molem. Nieco starsze dzieci zabierzemy w „Podróż balonem” oraz na spotkanie z „Moim wujaszkiem” Jacquesa Tati.

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Ceny biletów na seanse: 10-18 zł.

 

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 692 804 460; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

OSOBY DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 246; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

Galeria