9-12.12 | Mistrzowie Kina Hiszpańskiego | Obras Maestras

04.12.2021

Klasyka kina hiszpańskiego – kino wciąż aktualne i odkrywane na nowo.

4. edycja przeglądu Mistrzowie Kina Hiszpańskiego| Obras Maestras, w ramach której zostaną zaprezentowane nieznane szerokiej publiczności arcydzieła hiszpańskiej kinematografii odbędzie się w dniach od 9 do 19 grudnia 2021 roku w Warszawie, Krakowie i online na platformie ninateka.pl


Osią tematyczną tegorocznego programu będzie hiszpańskie kino noir lat 40.-70. XX wieku. Tegoroczny przegląd zbiega się zarazem z 100. rocznicą urodzin Luisa Garcíi Berlangi, mistrza groteski i jednego z najwybitniejszych hiszpańskich reżyserów wszech czasów. Ambitne filmy kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji zaskakują aktualnością oraz śmiałością podejmowanych tematów.

BILETY: Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej (fn.org.pl)

PROGRAM:

9 grudnia, czwartek

19.00 Uczta wigilijna (Plácido), reż. Luis García Berlanga, (1961), 85 min.

10 grudnia, piątek

20.00 Dziennik panny służącej (Diario de una camarera) reż. Luis Buñuel (1964), 98 min.

Prelekcja: Sebastian Smoliński

11 grudnia, sobota

18.00 Gdzie jest profesor Hamilton? (Calabuch), reż. Luis García Berlanga, (1956), 96 min.

Prelekcja: Dominika Zielińska

20.30 Dziwna podróż (El extraño viaje), reż. Fernando Fernán-Gómez (1964), 91 min.

Prelekcja: Diana Dąbrowska

12 grudnia, niedziela

16.00 Zbrodnia na ulicy Bordadores (El crimen de la calle Bordadores), reż. Edgar Neville, (1946), 87 min.

Prelekcja: Joanna Bardzińska

18.30 Nakarmić kruki (Cría cuervos), reż. Carlos Saura (1976), 108 min.

Prelekcja: Diana Dąbrowska

Wśród najpopularniejszych twórców kina hiszpańskiego, którego nie może zabraknąć w programie przeglądu jest Carlos Saura. W tegorocznej edycji na dużym ekranie zobaczymy Nakarmić kruki, którego muzycznym motywem przewodnim jest uwielbiany przebój Porque te vas Jeanette Dimech.

Nie zabraknie też Luisa Buñuela, który w Dzienniku panny służącej kieruje ostrze swojej krytyki na świat podparyskiego mieszczaństwa, twórczo przekraczając schematy estetyki kina noir. Obok tych dwóch wielkich nazwisk będzie można poznać dzieła reżyserów mniej znanych w Polsce: Dziwna podróż w reżyserii Fernando Fernán-Gómeza, w którym znajdziemy groteskowy portret wiejskiego społeczeństwa lat 60. XX wieku, kreślony w rytmach popularnego wówczas twistu i nadchodzących zmian społecznych oraz Zbrodnia na ulicy BordadoresEdgara Neville'awieńcząca kryminalną trylogię tego odkrywanego dziś na nowo reżysera, dla której tłem jest Madryt.

W tym roku składamy hołd mistrzowi komedii społecznej Luisowi Garcíi Berlandze. W 100. rocznicę jego urodzin zaprezentujemy dwa filmy: Uczta wigilijna, w którym reżyser ukazuje hipokryzję przedstawicieli hiszpańskich elit skonfrontowanych z wizją oddania ubogim miejsca przy świątecznym stole oraz Gdzie jest profesor Hamilton?karykaturę największych świętości społeczeństwa hiszpańskiego lat 50 XX. wieku.

Wszystkie prezentowane na przeglądzie filmy, pełne czarnego humoru i wnikliwej obserwacji realiów społecznych, pozwolą odsłonić publiczności nieznane wcześniej oblicze hiszpańskiego kina.

W tym roku przegląd odbędzie się stacjonarnie w Kinie Iluzjon w Warszawie oraz w Kinie pod Baranami w Krakowie. Wybrane filmy będą również dostępne w formie online,nieodpłatnie na stronie ninateka.pl 

Program online zostanie wzbogacony o film Fernando Fernán-Gómeza Podróż donikąd(1986).

Wszystkim projekcjom będą towarzyszyć krótkie wprowadzenia krytyków filmoznawców: Diany Dąbrowskiej, Sebastiana Smolińskiego, Dominiki Zielińskiej i Joanny Bardzińskiej.

Organizatorami cyklu są: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Ninateka, Kino Pod Baranami, Instytut Cervantesa w Krakowie, Instytut Cervantesa w Warszawie oraz AVA Arts Foundation.

Przegląd odbędzie się stacjonarnie w Kinie Iluzjon w Warszawie oraz w Kinie pod Baranami w Krakowie. Wybrane filmy będą dostępne online, nieodpłatnie na stronie ninateka.pl.

Materiały graficzne: Ola JasionowskaGaleria