Sztandar wolności będzie jednym z trzech prezentowanych w listopadzie w kinie Iluzjon filmów o tematyce niepodległościowej.
W programie cyklu pt. „Niezła historia” znajdą się także Szaleńcy – niemy film fabularny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz film dokumentalny Polonia Restituta 1918–1920. Wszystkie trzy tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu „Nitrofilm”.
Program:
g. 15:00 Szaleńcy
g. 17:00 Polonia Restituta 1918-1920 | Sztandar wolności
Bilety na wydarzenie są już dostępne: Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej (fn.org.pl)
Szaleńcy (1928), reż. Leonard Buczkowski, niemy film fabularny, współczesna muzyka: Stephen Horne, 135’, DCP
„Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii” – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów Polskich (1914–1920). Film wpisuje się w nurt kina patriotycznego. To pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki wojskowej. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.
Film w formacie Blu-Ray do kupienia tutaj: Szaleńcy | blu-ray - FINA oraz w kasie kina Iluzjon.
Polonia Restituta 1918–1920 (1928), niemy film dokumentalny, współczesna muzyka: Semi-Invented Trio, 72’, DCP
Filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Film został zrealizowany w związku z obchodami jubileuszu 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a uroczysta prapremiera w Operze Warszawskiej zgromadziła najwyższych dostojników państwa polskiego. Dzieło miało duże znaczenie propagandowe – ukazywało wysiłek narodu polskiego walczącego o odrodzenie swojego państwa, gdy pamięć o uwiecznionych wydarzeniach była ciągle żywa w społeczeństwie. W tym niemym filmie dokumentalnym wykorzystano oryginalne materiały z lat 1917–1920 oraz rekonstrukcje z lat późniejszych. Film przedstawiał sylwetki wybitnych postaci tamtego okresu. To pierwszy film wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.