Moje noce, moje dni. Maria Dąbrowska w 50. rocznicę śmierci | Wystawa w kinie Iluzjon

03.01.2022

Wystawa w Kinie Iluzjon

Zapraszamy do kina Iluzjon na wystawę Moje noce, moje dni. Maria Dąbrowska w 50. rocznicę śmierci przygotowaną w 2015 roku przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Wystawa przypomina postać pisarki, pokazuje najważniejsze momenty jej biografii i drogi pisarskiej oraz wskazuje najistotniejsze tematy twórczości.

 

Jej zamysłem jest przedstawienie Dąbrowskiej jako postaci o różnych obliczach i niejednoznacznej. Ważną częścią wystawy są plansze dotyczące powieści Noce i dnie i jej ekranizacji. W warstwie ilustracyjnej wykorzystane zostały fotosy filmowych bohaterów, komentarz zaś odsyła do osób z kręgu rodziny i znajomych, które stały się ich powieściowymi pierwowzorami.

Wystawa powstała w oparciu o materiały z archiwum Dąbrowskiej: oryginalne dokumenty, rękopisy, m.in. Dzienników, teksty publicystyczne, prozatorskie i korespondencję oraz materiały fotograficzne i prace plastyczne pochodzące z Archiwum Pisarki i Studia Filmowego „Kadr”. Narracja została oparta na wypowiedziach zaczerpniętych z Dziennika, publicystyki i korespondencji.

Autorką wystawy jest Katarzyna Jakimiak z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, a za opracowanie graficzne odpowiada Marzena Strzemecka-Piłko.

Na wystawę zapraszamy do 14 marca 2022 roku do kina Iluzjon.

Wystawa jest częścią wydarzenia „Noce i dnie”. Spotkanie w nenufarach, które odbyło się w dniach 12–13 lutego w kinie Iluzjon.

Galeria