RETROTEKA # 6 | Wieczór karnawałowy

04.01.2022

Retroteka # 6
Wieczór karnawałowy

Mała Orkiestra Dancingowa Noama Zylberberga i Jan Emil Młynarski otworzą szóstą Retrotekę w kinie Iluzjon!


Podczas koncertu 19 lutego o godz. 19:00 usłyszymy zrekonstruowane dźwięki wczesnego polskiego popu ukryte pod szumem starej płyty.

Po koncercie zapraszamy na pokaz filmów w klimacie karnawałowym: Dziś mamy bal i Dwie Joasie.

Bilety już dostępne: 

Dziś mamy bal, reż. Jerzy Zarzycki, Tadeusz Kowalski, Polska, 1932, 7 min.

Film w oryginalny, dynamiczny sposób prezentuje Bal Młodej Architektury w 1932 roku. Impresja filmowa ukazuje w sposób niedosłowny przygotowania do balu, telefoniczne uzgodnienia z innymi zaproszonymi gośćmi, odwiedziny w domu towarowym braci Jabłkowskich, przyjazd na bal oraz szaleństwo w salach dancingu do białego rana. Był to pierwszy reportaż dokumentalny, potraktowany w sposób artystyczny.

Dwie Joasie, reż. Mieczysław Krawicz, Polska, 1935, 86 min.

Joasia jest piękną dziewczyną. Nękana amorami swoich przełożonych co chwila zmuszona jest zmieniać pracę. Aby temu zapobiec, przed kolejną rozmową kwalifikacyjną przebiera się za brzydką dziewczynę. Wkrótce zakochuje się w swoim nowym szefie, Robercie. Jej rywalką jest Flora, jego kapryśna i wybuchowa kochanka. Aby zdobyć serce Roberta, Joasia decyduje się prowadzić podwójne życie. Typowa dla lat 30. komedia pomyłek, w której zobaczymy popularny w tamtych czasach Bal Mody, a także zajrzymy do luksusowego salonu odzieżowego. 

Mała Orkiestra Dancingowa Noama Zylberberga

Dwunastoosobowy skład wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów, z której pochodzi. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. Mała Orkiestra Dancingowa gra wczesny polski pop, bez nostalgii rekonstruując dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Grając tanga, fokstroty czy slowfoksy  artyści wydobywają ze swojego repertuaru element taneczny i rozrywkowy. Orkiestrę regularnie można spotkać w warszawskim klubie SPATiF. To właśnie tutaj od 4 lat warszawiacy specjalnie przychodzą na imprezy Małej Orkiestry Dancingowej. Orkiestra wydała dwa albumy: Mała Orkiestra Dancingowa (2018) i Wczesny Polski Pop (2021).

ARTYŚCI

Jan Emil Młynarski – śpiew / prowadzenie koncertu

MAŁA ORSKIETRA DANCINGOWA NOAMA ZYLBERBERGA W SKŁADZIE:

Noam Zylberberg - śpiew / pianino / kierownictwo artystyczne

Michał Górczyński - klarnet / saksofon

Michał Robak - klarnet / saksofon

Maurycy Idzikowski – trąbka

Filip Mazur – trąbka

Dagna Sadkowska – skrzypce

Zofia Endzelm – skrzypce

Olga Owczynnikow – skrzypce

Mikołaj Majkusiak – akordeon

Andrzej Izdebski - gitara / banjo

Łukasz Owczynnikow – kontrabas

Krzysztof Szmańda – perkusja / wibrafon

Galeria