Koniec_Początek | Świat wielkiej zmiany

26.12.2022

Gościem inauguracyjnego spotkania cyklu Koniec_Początek. Świat wielkiej zmiany będzie Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor m. in. Czarnych oceanówInnych pieśniPerfekcyjnej niedoskonałości, eseju-rzeki Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Jacek Dukaj w swojej pracy udaje się w intelektualną podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji związanych z zastępowaniem pisma za pomocą cyfrowych obrazów i filmów oraz innych form przekazu.

Wstęp wolny | Wejściówki do odbioru w kasie kina

Rezerwacja miejsc: kasa.iluzjon@fina.gov.pl | 22 848 33 33

8.02 | Program

  • godz. 18.00 Fahrenheit 451, reż. François Truffaut, 112 min, 1966, Wlk. Brytania

Jedyny anglojęzyczny film Truffaut jest ekranizacją poetyckiej prozy Raya Bradbury’ego, przejmującą wizją przyszłości – zmechanizowanego i odartego z uczuć świata, w którym prymitywne reakcje jednostki sterowane są poprzez gigantyczny system audiowizualny. W dążeniu do uniformizacji ludzi, norm moralnych i wyeliminowania wszelkich różnic indywidualnych, uznano, że najpoważniejszą przeszkodą i największym wrogiem nowego społeczeństwa są książki, które nie pozwalają człowiekowi na bezmyślną wegetację. Brygady strażaków pieczołowicie wykonują rozkazy niszczenia wszelkiego słowa drukowanego. Jeden z nich, po spotkaniu z przeciwniczką tych działań, Klarysą, dołącza do potajemnego kręgu ludzi pragnących ochronić literaturę.

  • godz. 20.00 Debata Powrót do pisma obrazkowego – zagrożenie czy szansa?

Po pokazie odbędzie się godzinna debata Powrót do pisma obrazkowego – zagrożenie czy szansa?. Rozmowę pomiędzy prof. Andrzejem Zybertowiczem, a Jackiem Dukajem poprowadzi dr. Mateusz Werner – filozof kultury, eseista i krytyk filmowy. W trakcie tej wyjątkowej intelektualnej podróży będziemy mogli poznać wpływ rewolucji cyfrowej na życie codzienne oraz środki masowego przekazu. W trakcie debaty postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy ludzkość powraca do pisma obrazkowego oraz jakie zagrożenia i korzyści może nieść za sobą ten fakt.

Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor publikowanych w Wydawnictwie Literackim m. in. Czarnych oceanówInnych pieśniPerfekcyjnej niedoskonałościLoduWrońcaStarości aksolotla, Imperium chmur oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego Katedry – zgromadzonych m.in. w tomach W kraju niewiernych oraz Król Bólu. Autor eseju-rzeki Po piśmie, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Tłumacz-reinterpretator Serca ciemności Conrada. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do nagrody literackiej Nike i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie powieści Starość aksolotla Netflix wyprodukował serial Kierunek: Noc.

O cyklu

Koniec_Początek. Świat wielkiej zmiany to cykl spotkań odbywających się w kinie Iluzjon, których celem jest pogłębiona analiza wpływu postępu technologicznego, cyfryzacji i digitalizacji życia na strukturę społeczeństwa, procesy demokratyzacji, życie publiczne oraz emocji towarzyszącym sporom politycznym.

Gospodarzem cyklu jest prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, analityk, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy i autor książki Cyber kontra real cywilizacja w techno-pigułce. W trakcie serii spotkań ze znamienitymi gośćmi, którzy w swojej pracy pochylają się nad problemami zmian społecznych wynikających z postępującej cyfryzacji i digitalizacji, poprowadzi on publiczność przez meandry zjawisk dotykających wszystkich obszarów naszego życia codziennego.Galeria