Poznaj zapomniany świat polskich piosenek i filmów reklamowych z lat 30-tych! Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na wyjątkowy WIECZÓR Z REKLAMĄ.
Przedstawimy polskie piosenki reklamowe, które pisali najlepsi twórcy a wykonywali najlepsi artyści jak Mieczysław Fogg, Adam Aston, Lena Żelichowska, Tadeusz Faliszewski. Piosenki reklamujące samochody, garderobę czy lekarstwa wychodziły na płytach największych wytwórni, które także reklamowały się piosenką polecając swoje nowości. Jan Emil Młynarski słowem wprowadzi w świat przedwojennej dźwigni handlu a wieczór uświetnią dwie niebywale zdolne aktorki młodego pokolenia Weronika Nockowska i Małgosia Biela.
W filmowej części wieczoru zaprezentujemy wybór 14 dawnych filmów reklamowych. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z końca lat 20., a więc z czasów kina niemego. Sensacją będą zamykające pokaz filmy reklamowe z czasów II wojny światowej, zrealizowane z udziałem znanych polskich aktorów, m.in. Józefa Węgrzyna, Tamary Wiszniewskiej, Władysława Grabowskiego, Wandy Jarszewskiej i Heleny Zarembiny.
materiały prasowe FINA
- Zobacz niesamowite dawne filmy reklamowe!
1. Reklama Polskich Zakładów Siemensa
Przemoczona na deszczu i przemarznięta pani wraca do domu. Na szczęście dzięki sprzętowi AGD firmy Siemens szybko zdoła się ogrzać. To jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów reklamowych, pochodzący jeszcze z końca lat 20.
2. Reklama Konfekcji Warszawskiej
Reklama gdyńskiego sklepu odzieżowego „Konfekcja Warszawska”. Jak głosi jeden z wykorzystanych w niej sloganów: „Ubierać się w Konfekcji Warszawskiej – to mieć powodzenie!”.
3. Wyprawa Amundsena
Film reklamujący czekoladę warszawskiej firmy Plutos. Jest to rzadki przykład przedwojennej polskiej animacji.
4. Niegdyś a dzisiaj
Reklama Proszków z Kogutkiem - znanych i cenionych przed wojną środków od bólu głowy. W zabawny sposób pokazuje jak bardzo zmieniło się przygotowywanie leków na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.
5. Serce matki
Zwiastun do polskiego melodramatu Michała Waszyńskiego „Serce matki” z 1938 roku. Wykorzystane w nim hasła reklamowe dziś raczej śmieszą niż wzruszają, niemniej wciąż budzą wielkie emocje.
6. Ludzie Wisły
Zwiastun dramatu Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego z 1938 roku, będący poniekąd parodią ówczesnych zwiastunów kinowych i bombastycznych haseł reklamowych.
7. Reklama dziennika Nowa Prawda
Fragment reklamy z ok. 1937 roku promującej najnowszy numer warszawskiego dziennika „Nowa prawda”.
8. Moja maleńka
Zwiastun austriackiej komedii Johanna Hübler-Kahli z 1935 roku. Jest to ciekawy przykład animowanych napisów.
9. Melodie świata
Reklama odbiorników radiowych Telefunken z 1937 roku. Ich brzmienie jest tak czyste, że nie daje się odróżnić od muzyki wykonywanej na żywo.
10. Bolek i Lolek
Zwiastun komedii Michała Waszyńskiego z 1936 z Adolfem Dymszą w obu rolach tytułowych. Niestety film nie zachował się do naszych czasów, a więc kinowy zwiastun jest jedynym materiałem, dzięki któremu możemy zobaczyć choć strzępy kilku scen.
11. Bóg się rodzi
Film reklamowy PKO z 1935 roku, zrealizowany w formie jasełek. W ciężkich czasach kryzysu tematów do szopki nie brakowało.
12. Zaproszenie do szczęścia
Zwiastun do amerykańskiego dramatu Wesleya Rugglesa z 1939 roku to kolejny przykład bombastycznych haseł reklamowych zachwalających w tamtych czasach nowości kinowe.
13. Jak za dawnych dobrych lat
Przez kolejne pokolenia zmieniają się style i mody, jedno jednak jest niezmienne: zamiłowanie do kawy Franck. Jest to unikatowy przykład filmu reklamowego w czasów okupacji niemieckiej.
14. Imieniny pradziadka
To druga zachowana okupacyjna reklama kawy Franck. W roli tytułowego pradziadka wystąpił wybitny aktor teatralny Józef Węgrzyn.
- Podczas koncertu wystąpią:
Małgorzata Biela - śpiew
Aktorka teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie . Współpracowała z wieloma teatrami i instytucjami kultury, m.in. z Komuna//Warszawa, TR Warszawa, z Nowym Teatrem w Warszawie czy ze Starym Teatrem w Krakowie. Członkini kolektywu teatralnego „Nostalgic Boys”.
Weronika Nockowska - śpiew
Aktorka i improwizatorka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie (2010). Laureatka I nagrody za najlepszą rolę żeńską oraz Nagrody Radia Łódź dla Najlepszej Aktorki na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Od 2010 do 2016 roku aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie. Współpracowała z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Warsawy i Teatrem Polskim w Poznaniu. Obecnie można ją oglądać na scenie Teatru Polonia w "Cwaniarach" w rez. Agnieszki Glińskiej i w "Związku otwartym" w rez. Krystyny Jandy i Marii Seweryn. Na co dzień związana z Klubem Komediowym w Warszawie, gdzie gra i śpiewa w spektaklach pisanych i improwizowanych, min. w serii „Fabularny przewodnik po” i w “Jak być Polakiem I niedrogo za to zapłacić”. Wystąpiła w kilku Teatrach Telewizji,
m.in. w „Rosyjskich konfiturach” w reż. Krystyny Jandy i „Trzech siostrach” w reż. Agnieszki Glińskiej
i „Człowieku, który zatrzymał Rosję” w reż. Tomka Drozdowicza. Telewizyjnej widowni znana min. z serialu “Barwy Szczęścia”. Pracuje również jako aktorka dubbingowa i radiowa.
Jan Emil Młynarski - śpiew, mandolina, prowadzenie koncertu
Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec Obecny na scenie od 1997. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej „Concerto for band and orchestra” Jona Lorda z kompozytorem we własnej osobie na organach Hammonda. Jako kierownik muzyczny
i instrumentalista współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo, Teatrem Powszechnym, Teatrem Polonia. Od 2009 roku jest liderem własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu.
Założył grupę Warszawskie Combo Taneczne, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki. Laureat Fryderyków 2018 (Polish Grammy). Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryk Wars. Szmul Ferszko, Artur Gold…) Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in. Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Piotr Mania - pianino
Pianista, kompozytor, muzyk sesyjny, producent muzyczny i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Fryderyka za najlepszy debiut jazzowy 2010 roku za płytę Pearl. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Tomkiem Szymusiem, Grażyną Łobaszewską, Katarzyną Stankiewicz, Mietkiem Szcześniakiem, Sławkiem Uniatowskim, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Filharmonią Opolską. Grał na scenie z takimi sławami jak Michael Bolton czy Sting. Uczestniczył w nagraniu ok 30-stu albumów, w roku chopinowskim zaaranżował na współcześnie pieśni Fryderyka Chopina i był kierownikiem muzycznym koncertu Experyment Chopin, spektaklu muzycznego Być Marilyn oraz musicalu Hair wystawianego w Zurychu. Skomponował muzykę do wierszy sopockiej poetki Teresy Ferenc, uczestniczył w nagraniach muzyki Zbigniewa Preisnera do filmu Strange gardens. Koncertował między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Korei, Anglii i Belgii.