18.08 | Dzień z Jerzym Nowosielskim

27.07.2023

DZIEŃ Z JERZYM NOWOSIELSKIM | 18 SIERPNIA 2023 | 17:00

KINO ILUZJON | UL. NARBUTTA 50A | WARSZAWA
Dzień z Jerzym Nowosielskim to okazja, by zgłębić twórczość i życie znakomitego polskiego współczesnego artysty. W programie tego wyjątkowego spotkania znalazły się filmy dokumentujące i przybliżające osobę oraz wybitne dzieła malarza. Jego ikonostasy, które fascynują widzów swoją głębią i wyjątkowym stylem, nadal inspirują kolejne pokolenia.

Niezwykle ciekawym elementem tego wydarzenia będzie rozmowa w gronie bliskich przyjaciół i ekspertów sztuki, którzy mieli okazję poznać artystę osobiście i z nim współpracować. Wśród naszych gości znajdą się:

  • dr Krystyna Czerni, biografka malarza i dokumentalistka jego ikonostasów,
  • Tadeusz Nyczek, krytyk teatralny i przyjaciel Jerzego Nowosielskiego,
  • Agata Ławniczak, reżyserka jednego z filmów poświęconych artyście.

Rozmowę z naszymi gośćmi poprowadzi dr Piotr Kopszak, historyk sztuki oraz dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

  • WSTĘP WOLNY – darmowe wejściówki do odbioru w kasie Kina Iluzjon

PROGRAM WYDARZENIA:


17:00 

Przypomnieć sobie raj, reż. Michał Góral, 40 min, 1990, Polska

 

18:00 

Rozmowa o Jerzym Nowosielskim i jego malarstwie z:

  • dr Krystyną Czerni, biografką malarza i znawczynią jego twórczości
  • Tadeuszem Nyczkiem, krytykiem sztuki i jego przyjacielem oraz Agatą Ławniczak, reżyserką filmu Znak w górach.

Rozmowę poprowadzi dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.


19:15 

Znak w górach (reż Agata Ławniczak i Karol Żurawski, 1995, 41 min, Polska)

PantokratorRzecz o Jerzym Nowosielskim (reż. Miłosz Kozioł, 22 min, 2011, Polska)

 

20:45 

LiturgiaRetrospekcja, Portret z lustrem – tryptyk, reż. Stanisław Kubiak, 102 min, 2003, Polska

JERZY NOWOSIELSKI

Jerzy Nowosielski urodzony w 1923 roku w Krakowie był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, myśl teoretyczna, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których Jerzy Nowosielski wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił bezsporne sukcesy. W latach 1945-47 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W latach 1945-49 był członkiem Grupy Młodych Plastyków, a od roku 1957 jednym z założycieli Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Związany był z Krakowską ASP, gdzie pracował jako profesor w latach 1967-1993. Jerzy Nowosielski otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego jako jedyny po Janie Matejce artysta malarz (2000) i Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie (2008) oraz liczne nagrody, medale, polskie ordery państwowe.

Twórczość artystyczna Jerzego Nowosielskiego wysoko oceniana przez krytykę była eksponowana na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz ponad 250 zbiorowych. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji (1956) i w São Paulo (1959).

Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Jest autorem wyposażenia i polichromii licznych obiektów sakralnych dla Kościołów Rzymsko-Katolickiego, Greckokatolickiego i Prawosławnego. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po temat abstrakcji geometrycznej, aktu kobiecego i pejzażu. Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie w 2011 roku. Jego sztuka wciąż jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum.

Galeria