Zapraszamy do kina Iluzjon na projekcję "Sonaty marymonckiej" w ramach Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA.HŁASKO.
W tym roku mija 90 lat od urodzin i 55 lat od tragicznej śmierci Marka Hłaski. Sejm RP, dzięki inicjatywie organizatora Festiwalu Fundacji Filmowej What’s Your Story?, a także Stowarzyszenia im. Marka Hłaski postanowił upamiętnić te rocznice ustanawiając rok 2024 Rokiem Marka Hłaski.
Festiwal, w zamyśle jego twórców, ma być miejscem dialogu pomiędzy światem filmu i literatury. Za tą ideą stoi przekonanie, że te dwie dziedziny sztuki zyskują na wzajemnym przenikaniu się. Literatura dzięki filmowi niejednokrotnie zyskuje swoje obrazowe spełnienie, film natomiast może otrzymać od literatury coś równie ważnego – pogłębienie chroniące przed banałem. W polskiej i zagranicznej kinematografii można znaleźć liczne pozytywne przykłady tej kooperacji. Chcemy o tym mówić zwłaszcza dziś, kiedy w sztuce filmowej dominują inne tendencje.
Pierwsza edycja Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA poświęcona będzie jednemu z najważniejszych polskich pisarzy powojennych. Marek Hłasko to nie tylko wyjątkowa postać, wokół której powstało wiele legend, które z resztą będziemy się starali do pewnego stopnia odczarować. To także pisarz wybitny, który inspirował wielu jemu współczesnych, a także późniejszych twórców. Już w bardzo młodym wieku miał też ogromny wpływ na polskie kino. Należy zaliczyć go do współtwórców nurtu „szkoły polskiej”, który w drugiej połowie lat 50. królował w polskim filmie. Jedną z głównych cech tego nurtu było silne zakorzenienie realizowanych scenariuszy w dobrej, rodzimej literaturze, a Hłasko był z pewnością̨ jednym z najwybitniejszych przedstawicieli aktywnego wtedy pokolenia literatów.
W Iluzjonie pokażemy "Sonatę marymoncką" Jerzego Ridana.
- Wstęp wolny | Na pokaz nie wydajemy wejściówek | Ilość miejsc ograniczona
Rysiek (Olaf Lubaszenko) dorasta w biednej rodzinie na warszawskim Marymoncie. Kiedy wybucha druga wojna światowa, matka chłopca zostaje aresztowana podczas łapanki, a ojciec – alkoholik spędzający całe dnie w szynku – nagle znika. Wzbudzający respekt i rezolutny ojciec chrzestny bohatera załatwia mu pracę pikolaka w eleganckiej restauracji. Chłopiec przechodzi tu szkołę życia, które jednak także i po wojnie okaże się niewiele łatwiejsze.
Składająca się z trzech części, obejmujących rok 1939, okres okupacji i lata powojenne „Sonata marymoncka" jest debiutem fabularnym Jerzego Ridana. Scenariusz filmu powstał na motywach młodzieńczego utworu Marka Hłaski. Reżyser wykorzystał również wspomnienia matki pisarza i zrealizował niemal epicką opowieść o dorastaniu i psychicznym dojrzewaniu młodego chłopaka z warszawskiego Marymontu.
Zobaczcie też inne wydarzenia, które odbędą się w ramach Festiwalu FILMATURA.HŁASKO 2024 11-15 września!
Facebook Festiwalu – https://www.facebook.com/festiwalfilmatura/
Facebook Fundacji – www.facebook.com/fundacjafilmowawhatsyourstory
Strona www Fundacji i Festiwalu – www.fundacjawys.pl