Najbardziej rozpoznawalny na całym świecie polski twórca filmowy – Roman Polański obchodzić będzie w sierpniu swoje 80. urodziny. Chcielibyśmy uczcić tę niecodzienną okazję i przypomnieć naszym widzom dzieła z różnych okresów twórczości Mistrza. Sposób, w jaki reżyser przedstawia złożone problemy i udręki swych bohaterów miotanych przez destruktywne wspomnienia z przeszłości, a także umiejętność budowania dusznego, klaustrofobicznego klimatu sprawia, że jego obrazy uznawane są za najwyższe osiągnięcia w dziedzinie kina autorskiego. W przeglądzie, który będzie miał miejsce w dniach 1 – 25 sierpnia, zaprezentujemy krótkometrażowe filmy Polańskiego z początkowego etapu jego działalności, takie jak: Uśmiech zębiczny, Morderstwo, Rozbijemy zabawę czy ceniona etiuda studencka – Dwaj ludzie z szafą. Zobaczymy również nagradzany na zagranicznych festiwalach, nominowany do Oskara debiut fabularny reżysera - Nóż w wodzie, głośny thriller psychologiczny - Wstręt czy kultowy film neo-noir – Chinatown. Nie zabraknie także współczesnych produkcji jak Autor widmo czy Rzeź.
Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Romana Polańskiego będziemy mieli okazję podziwiać również w roli aktora - w filmie Czysta formalność podczas sierpniowego przeglądu twórczości jego dobrego przyjaciela, reżysera – Giuseppe Tornatore. Twórca podbił serca kinomanów na całym świecie ciepłym i nostalgicznym, nagrodzonym Oskarem obrazem – Cinema Paradiso, będącym swoistym hołdem złożonym sztuce
X muzy. Film ten rozpoczął długoletnią, trwającą do dziś współpracę Tornatore z kompozytorem Ennio Morricone. W cyklu poświęconym włoskiemu reżyserowi przedstawimy m. in. takie dzieła jak: 1900: Człowiek legenda – z jedną z najlepszych kreacji w dorobku aktorskim Tima Rotha, mocny i niepokojący dreszczowiec – Nieznajoma, wspomnianą Czystą formalność ze znakomitym duetem aktorskim – Depardieu – Polański, a także najnowszy, wysoko oceniany przez krytykę obraz – Koneser. Przegląd filmów Giuseppe Tornatore odbędzie się w dniach 1 – 17 sierpnia.
W ramach filmowego programu dziesiątej, jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ‘Warszawa Singera’ – Filmoteka Narodowa przygotowała przegląd pod hasłem:
Żydzi Polscy – Portret Filmowy. Jednym z jego elementów będzie projekcja obsypanej Oscarami adaptacji opowiadania Noblisty - musicalu „Yentl” Barbary Streisand, którego akcja rozgrywa się na ziemiach polskich. W programie znalazło się także kilkanaście bardzo zróżnicowanych obrazów - będą to zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne, realizowane przed- i po II wojnie światowej. Zaprezentujemy materiały z Polskiej Kroniki Filmowej, ale także wyimki z osławionej Die Deutsche Wochenschau. W sekcji fabularnej przypomnimy fenomen przedwojennego kina polskiego - realizowane w języku jidysz, a także kilka tytułów powstałych w latach 1945 – 2012 – filmów zgłębiających istotę, najczęściej niełatwych, relacji polsko-żydowskich. Przegląd w dniach 24 – 31 sierpnia, natomiast 26 sierpnia zapraszamy na prelekcję Grażyny Grabowskiej na temat kina jidysz na ziemiach polskich.
W stronę zachodzącego słońca jest tytułem sierpniowego cyklu, w którym zaprezentujemy dokonania twórców amerykańskiego kina w dziedzinie filmowego westernu. Wybrane przez nas osiem tytułów ukazuje ewolucję tego gatunku od klasycznego westernu, hołdującego wartościom rodzinnym, sile honoru i poświęcenia z wyraźnie zarysowanym podziałem na bohaterów dobrych i złych, po co raz bardziej odbiegający od pierwotnych wzorców – antywestern. Twórcy tego ostatniego, konsekwentnie starali się odbrązowywać historię dzikiego zachodu, przedstawiając białych mieszkańców Ameryki w zdecydowanie mniej zafałszowany sposób. Filmy te, często ukazują przemoc w sposób wyestetyzowany, posługują się dużą dawką cynizmu i ironii. Również motywacje głównego bohatera uchodzącego za tego ‘dobrego’, nie są już tak krystalicznie czyste jak w przypadku klasycznych obrazów tego gatunku.
W terminie 3 – 20 sierpnia będą mogli zobaczyć Państwo m. in. sztandarowe dzieła spod znaku westernu takie jak: Dyliżans – Johna Forda i Rio Bravo – Howarda Hawksa, gorzki w swojej wymowie, wielki film Arthura Penna – Mały wielki człowiek, a także współczesną wariację na temat bohaterów dzikiego zachodu, ostatnią produkcję Quentina Tarantino – Django.
W sierpniowe weekendy, w Małym Iluzjonie nasi najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć zestawy krótkometrażowych filmów animowanych. W pierwszym z nich zatytułowanym: Na sportowo, zobaczymy m. in. olimpiadę Bolka i Lolka i żeglującego Reksia, w kolejnym - Autostopem przez świat wybierzemy się w filmową podróż z kotem Filemonem, a w ostatnim - Poranek z Krecikiem, nasz ulubiony bohater zabierze nas na wycieczkę po mieście. Kontynuować będziemy również cykl: W marynarza: papier, nożyce, kamień, w którym pojawią się filmy takie jak: Uniwersytet potworny – nowa produkcja spółki Disney i Pixar czy też nagradzana na wielu festiwalach, wzruszająca duńska animacja: Chłopiec, który chciał być niedźwiedziem. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się ze szczegółowym programem projekcji na stronie internetowej Iluzjonu.
W Sekcji dokument zobaczymy w tym miesiącu film – Miłość – historię buntu, przyjaźni i początków kariery takich sław polskiej muzyki jak Leszek Możdżer czy Tymon Tymański.
Ceny biletów na seanse: 10-18 zł.
Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
OSOBY DO KONTAKTU:
Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 246; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl