Wrzesień w kinie Iluzjon

23.07.2013

We wrześniu mija 90. rocznica urodzin Waleriana Borowczyka – najbardziej uznanego na świecie twórcy wysmakowanych plastycznie filmów o tematyce erotycznej. Zanim reżyser zasłynął jako realizator filmów inspirowanych sztuką Ars amandi, zapisał się w historii polskiej kinematografii jako współtwórca polskiej szkoły animacji, a także polskiej szkoły plakatu. Przez wiele lat artysta tworzył filmy animowane przesycone absurdem, groteską i surrealistycznym humorem, eksperymentując z techniką realizacyjną, by ostatecznie poświęcić się aktorskiemu filmowi erotycznemu. Wyprodukowane we Francji dzieła: "Blanka" czy "Opowieści niemoralne" przyniosły mu prawdziwy rozgłos i liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. W przeglądzie twórczości reżysera, który odbędzie się w terminie 2 - 20 września przypomnimy współtworzone z Janem Lenicą filmy krótkometrażowe takie jak: "Nagrodzone uczucia", "Dom" czy surrealistyczną animację: "Był sobie raz….". W programie nie zabraknie również najbardziej głośnych obrazów reżysera, otoczonych aurą skandalu: "Dziejów grzechu", "Bestii" oraz "Goto – wyspa miłości".

 

W tym miesiącu obchodzić będziemy również 100. rocznicę urodzin jednego z najbardziej cenionych amerykańskich twórców - Stanleya Kramera. Reżyser zdobył przychylność krytyki dzięki realizacjom filmów o problematyce społecznej, zawierających głębokie humanistyczne przesłanie. W swoich dziełach dotykał kontrowersyjnych tematów, jak rasizm, skutki wojny nuklearnej, chciwość czy mechanizmy działania państwa totalitarnego. Kramer był autorem wielu znakomitych filmów, które na stałe zapisały się w historii kinematografii. Najsłynniejsze to: dramat sądowy "Wyrok w Norymberdze" – odnoszący się do historycznego procesu osądzającego zbrodniarzy hitlerowskich czy też "Ostatni brzeg" – dramat o świecie po wybuchu atomowym. W dniach 16 – 30 września oprócz wspomnianych tytułów, na ekranie Iluzjonu zaprezentujemy również mniej znane filmy z dorobku twórcy: "Zasady domina", "Taka była Oklahoma" czy "Szkoła kowbojów".

Premiera najnowszego filmu Woody’ego Allena – "Blue Jasmine", to dobra okazja, by przypomnieć wcześniejsze dokonania najsłynniejszego, współczesnego komika USA. Jego twórczość w zadziwiający sposób łączy w sobie dwa krańcowo różne bieguny pojmowania istoty kina – bergmanowskiej i rodem z komedii braci Marx. Wpływ tych wielkich artystów na twórczość Allena, zaowocował powstaniem jedynych w swoim rodzaju filmowych traktatów obnażających kompleksy, chaos i pustkę towarzyszącą życiu współczesnego intelektualisty. Od 3 do 20 września na ekranie Iluzjonu będzie można zobaczyć najbardziej znaczące dzieła w twórczości reżysera m.in. "Manhattan", "Zelig" czy "Annie Hall", a także pochodzące z późniejszego okresu jego twórczości, zrealizowane w Europie obrazy - "Wszystko gra" i "Vicky Cristina Barcelona". W ramach przeglądu pokażemy również film dokumentalny Roberta B. Weide’a – "Reżyseria: Woody Allen".

 

We wrześniowym programie Iluzjonu prawdziwa gratka dla fanów fantastyki w postaci przeglądu 11 filmów będących ekranizacjami powieści Stanisława Lema, w tym najnowszej produkcji pt.: "Kongres". opartej na motywach "Kongresu futurologicznego", wyreżyserowanej przez Ari Folmana – twórcę licznie nagradzanego antywojennego obrazu – "Walc z Baszirem". Stanisław Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz, niegdyś również jeden z najbardziej poczytnych nieanglojęzycznych autorów powieści science fiction, który od dawna pobudza wyobraźnię filmowych twórców. Okazuje się, iż przesłanie zawarte w twórczości naszego rodaka, a także jego rozważania na temat natury inteligencji i miejsca człowieka we Wszechświecie, nic nie straciły na swojej aktualności i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dlatego też, sięgniemy raz jeszcze po filmowe pokłosie dorobku tego wybitnego pisarza, by skonfrontować je z dziełem izraelskiego twórcy, powstałym przy użyciu najnowszej technologii. O tym co z tej konfrontacji wyniknie będzie można przekonać się w dniach 7 – 29 września. W Iluzjonie zaprezentujemy ekranizacje powieści Lema takie jak: "Szpital przemienienia", "Ikaria XB1", a także "Solaris" w reżyserii Andrzeja Tarkowskiego oraz jego hollywoodzką wersję autorstwa Stevena Soderbergha.

Był taki wrzesień... to cykl filmów, które przygotowaliśmy z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tym razem nie chcemy opowiadać o wojennych losach Europy, naszym przeglądem chcielibyśmy powrócić na chwilę do klimatu końca lata 1939 r., do tej niepowtarzalnej atmosfery, kiedy to wakacyjna beztroska mieszała się z uczuciem niepokoju i niepewności. W tych dniach umierał świat dawnych zasad, zwyczajów, świat wartości, które już nigdy nie powrócą. Klimat tego niezmąconego jeszcze strachem i bólem okresu przywołają "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy oraz "Niekochana" w reż. Janusza Nasfetera. Natomiast w specjalnym zestawie dokumentów przedstawiamy relację naocznych światków owej agonii. Zaprezentujemy takie tytuły jak: "Warszawska niedziela", przedstawiające sceny obyczajowe z udziałem mieszkańców Stolicy w jedną w letnich niedziel 1939 roku, czy też zrealizowany przez Polską Agencję Telegraficzną, propagandowy film wojskowy zatytułowany "Gotowość bojowa Polski przedwrześniowej", pokazujący stan przygotowań do obrony kraju na wypadek wojny. 1 września spotkamy się z twórcami, stworzonego na podstawie materiałów archiwalnych, filmu "Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji", będącego świadectwem pierwszych dni września 1939 roku.

 

IN MEMORIAM – 15 sierpnia zmarł Sławomir Mrożek – wielki dramatopisarz, prozaik i satyryk, a przede wszystkim człowiek o nieposkromionej wyobraźni, którego twórczość miała niebagatelny wpływ, zarówno na przedstawicieli współczesnego teatru, jak i filmowych twórców. 15 września chcielibyśmy symbolicznie pożegnać pisarza, przypominając na ekranie Iluzjonu dzieła związane z jego twórczością. Tego dnia wyświetlimy: surrealistyczną etiudę Janusza Majewskiego z udziałem samego Mrożka, zatytułowaną "Rondo", komedię sensacyjną w reżyserii Antoniego Bohdzieiwcza – "Kalosze szczęścia", do której dialogi ułożył pisarz oraz krótkometrażowy dokument Tomasza Grzeszczaka - "Przodem do przodu…Sławomir Mrożek", ukazujący fragmenty inscenizacji wybranych dzieł dramaturga.

W tym miesiącu w Sekcji dokument zaprezentujemy film - "Więcej niż miód" w reżyserii Markusa Imhoofa. Reżyser wykorzystując najnowszą technologię, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. Film ukazuje międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata.

W ramach wrześniowych Pokazów specjalnych, będzie można zobaczyć nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Berlinie film "W kręgu miłości" w reżyserii Felixa Van Groeningena, przedstawiający historię wielkiej miłości pomiędzy liderem muzycznej kapeli, a właścicielką studia tatuażu, którą los wystawia na ciężką próbę. W programie pokazów specjalnych znajdzie się również dramat Ralfa Huettnera - "Vincent chce nad morze", opowiadający o losach chorego na zespół Tourette’a chłopca, który po śmierci matki zostaje umieszczony przez ojca w specjalistycznym ośrodku.

 

W cyklu Kino Ameryki Południowej cz. I, zabierzemy widzów w filmową podróż po dzikich rozdrożach Ameryki Południowej. Przedstawimy mało znane w Polsce dzieła filmowych twórców pochodzących z tak odległych dla nas rejonów jak: Argentyna, Brazylia, Peru lub Chile. W przeglądzie, którego cz. I zaprezentowana zostanie w terminie 1 – 29 września, wyświetlimy m. in. dramat przygodowy – "Nie ma gwiazd w dżungli" w reżyserii Armando Roblesa Godoya, a także nagradzany na wielu festiwalach dramat Fernando Meirellesa – "Miasto Boga".

We wrześniu na ekran Iluzjonu powraca cykl KINO OD KUCHNI, który ma ambicję przedstawić widzom kolejne fazy realizacji dzieła filmowego od strony technicznej. Tematem najbliższego spotkania będzie scenariusz25 września o godz. 19.00 zapraszamy na pokaz filmu „Strajk” Volkera Schlöndorffa oraz spotkanie z Maciejem Karpińskim, z który porozmawiamy o kolejnych fazach życia scenariusza oryginalnego od pomysłu do realizacji. Na kolejne spotkania zapraszamy w każdą ostatnią środę miesiąca. Kolejnymi tematami spotkań będą m.in. produkcja, storyboard, scenografia i kostiumy.

We wrześniu, w Małym Iluzjonie nasi najmłodsi widzowie będą mieli okazję towarzyszyć nam podczas filmowego "Poranka z Wilkiem i Zającem", a także obejrzeć przygody sympatycznego Plastusia - w cyklu zatytułowanym "W piórniku…". Na kinowym ekranie dzieci będą miały również możliwość odkrycia na nowo historii drewnianego Pinokia oraz przyjrzenia się losom bohaterów Doliny Muminków w filmie - "Muminki w pogoni za kometą".

 

Ceny biletów na seanse: 10-18 zł.

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 692 804 460; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

OSOBY DO KONTAKTU:
Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 246; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

Galeria