W październiku zapraszamy do Iluzjonu na doskonałe filmy, interesujące spotkania i wielkie wydarzenia.
Wydarzeniem, które z pewnością zasługuje na uwagę szerokiej publiczności będzie, trwająca od 23 do 31 października, retrospektywa twórczości Mike’a Leigh, nie tylko ze względu na proponowane przez nas tytuły, z których część nigdy nie była pokazywana w Polsce, ale przede wszystkim dlatego, że swą obecnością zaszczyci nas sam reżyser.
Mike Leigh stworzył w kinie specyficzny styl łączący wnikliwą obserwację rzeczywistości z poetyką absurdu. Jego filmy podejmują zwykle tematykę społeczną, ukazując zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach. Ważnym aspektem filmowego stylu brytyjskiego reżysera jest praca z aktorami oparta na improwizacji i wielomiesięcznym, mozolnym budowaniu postaci. Centralnym motywem twórczości reżysera jest rodzina, dylematy codziennej egzystencji, problem więzi międzyludzkich. Często jednak skomplikowana sieć wzajemnych stosunków okazuje się źródłem siły dla bohaterów filmów Leigh. Krępujące więzy przynoszą w efekcie ratunek, swoiste oczyszczenie. Mimo wielu elementów sugerujących narodową przynależność dzieł Brytyjczyka, dba on jednak o czytelne przesłanie, pozwalające interpretować jego twórczość w kategoriach uniwersalnych, ogólnoludzkich.
Retrospektywa pod nazwą „Sekrety i kłamstwa Mike’a Leigh” zorganizowana przez Filmotekę Narodową oraz British Council, przy współudziale Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zostanie zaprezentowana w trzech miastach Polski: Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu w terminie 23 października – 21 listopada 2013 r.. Jednak jedyną okazję spotkania się z brytyjskim autorem, będzie miała publiczność Iluzjonu w dniu 23 października.
W nadchodzącym miesiącu mija 70. rocznica tragicznej śmierci Eugeniusza Bodo, jednego z najbardziej popularnych, a także najbardziej lubianych aktorów wśród publiczności kin i teatrów przedwojennej Polski. Bodo wystąpił w wielu kinowych hitach tamtego okresu, takich jak: "Czy Lucyna to dziewczyna?", "Kocha, lubi, szanuje", "Piętro wyżej" czy "Paweł i Gaweł". Śpiewane przez niego piosenki: "Sex – appeal to nasza broń kobieca", "Ach te baby", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", wykonywane są przez kolejnych artystów, po dziś dzień. Choć nie prezentował typu urody klasycznego amanta, kochały się w nim zarówno pensjonarki jak i prawdziwe damy. W 1941 roku został aresztowany przez NKWD za rzekome szpiegostwo. Osadzono go w łagrze w Kotłasie, w obwodzie archangielskim, gdzie zmarł z wycieńczenia i głodu. W dniach 1 – 14 października chcielibyśmy przypomnieć widzom Iluzjonu sylwetkę tego wspaniałego aktora i raz jeszcze przywołać na srebrnym ekranie niezapomniane filmy z jego udziałem. Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa plakatów i fotosów pochodzących ze zbioru Filmoteki Narodowej.
31 października mija 20. lat od śmierci genialnego twórcy - Federico Felliniego. Niezwykłe wizjonerstwo reżysera, wplatanie wątków autobiograficznych ubarwione surrealistyczną wizją świata, piękno obrazów i niezwykła atmosfera dzieł – wszystko to sprawiło, iż jego filmy zyskały swój własny, niepowtarzalny styl a on sam zasłużone miano mistrza. Ważnym i powtarzającym się w jego twórczości aspektem jest czerpanie z estetyki cyrkowej, ale też konwencji komedii dell’arte, surrealizmu i psychologii głębi C.G. Junga. Wykreowane przez niego filmowe światy wypełniają symboliczne postaci: klownów, karłów, dziwacznych kobiet i mężczyzn. Fellini obok autorów takich jak Antonioni, Pasolini i Visconti uznawany jest jako najwybitniejszy współtwórca włoskiej sztuki filmowej, a także jako jeden z artystów, którego dzieła okazały się być przełomowymi w historii światowej kinematografii. Dla wszystkich fanów obrazów wielkiego mistrza przygotowaliśmy jego filmową retrospektywę, która w Iluzjonie potrwa od 1 do 27 października. W programie znajdą się m. in.: "Wywiad", "Wałkonie", "Noce Cabirii", "Słodkie życie" i "Miasto kobiet"
Catherine Deneuve, jedna z największych gwiazd w historii kina, obdarzona niepoślednim talentem aktorskim, a także zjawiskową urodą, w październiku obchodzić będzie swoje 70. urodziny. Pomimo upływu czasu, artystka w dalszym ciągu zachwyca swą grą. Wraz z Instytutem Francuskim postanowiliśmy uczcić nadchodzący jubileusz tej wspaniałej aktorki przygotowując przegląd filmów z jej udziałem. W terminie: 3 – 22 października w Iluzjonie będą mogli zobaczyć Państwo m. in.: przełomowy w karierze Deneuve - "Wstręt" oraz niezapomniane role w dziełach: "Panienki z Rochefourt", "Tristana" czy P"iękność dnia". W programie retrospektywy znajdą się również obrazy takie jak: "Zagubione dusze", "Ostatnie metro", "Życie zamku" czy też kultowy, wampiryczny film z Davidem Bowie – "Zagadka nieśmiertelności".
W związku z ogromnym zainteresowaniem widzów filmem "Wielka droga" w reż. Michała Waszyńskiego, przygotowaliśmy dodatkową projekcję, która odbędzie się – 2 października o godz. 18.15. Obraz ten ze względów cenzuralnych przez wiele lat w okresie PRL-u właściwie nie istniał: nie był pokazywany, nie było też o nim wiedzy. Dzisiaj historycy filmu uznają go za pierwszy polski film fabularny zrealizowany po wojnie, choć nakręcony poza granicami kraju. Dzieło Waszyńskiego ukazuje losy Polaków deportowanych w głąb Związku Radzieckiego, a następnie formujących armię gen. Andersa. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział w nim samego generała Andersa oraz jego żony - Renaty Bogdańskiej-Anders, będącej odtwórczynią jednej z głównych ról.
Teresa Tuszyńska była jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Stworzyła niezapomnianą kreację Margueritte w filmie "Do widzenia, do jutra", gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego. Na ekrany kin trafiła jako licealistka, dzięki zorganizowanemu przez tygodnik Przekrój konkursowi: "Film szuka młodych aktorek". Jej twarz można było zobaczyć wielokrotnie na okładkach magazynów takich jak: Kino, Film, Ekran czy Wiadomości filmowe. Grała u wybitnych polskich twórców m. in.: Kutza, Morgensterna, Lenartowicza. Na początku lat 70. nieoczekiwanie zniknęła ze świata filmu, a publiczność praktycznie o niej zapomniała. 9 października o godzinie 19.00 razem z Mirosławem Januszem Nowikiem – autorem filmu "Teresa Tuszyńska Movie" oraz książki zatytułowanej: "Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej", przywołamy wspomnienia na temat tej intrygującej postaci.
W Sekcji dokument zaprezentujemy film Elżbiety Chrzanowskiej zatytułowany – "Dom. Warszawa – Meksyk". W tym poetycko przedstawiającym ludzkie losy obrazie, autorka konfrontuje mieszkańców dwóch miast: Polaków w mieście Meksyk i Meksykanów w Warszawie. Ukazuje tym samym koloryt miejsc, które zamieszkują na emigracji, a także proces adaptacji w odmiennej kulturze. Premiera dokumentu, nad którą honorowy patronat objęła Filmoteka Narodowa, odbędzie się 11 października o godzinie 20.15.
28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique - Emile'a Reynauda. W związku z tym bezprecedensowym wydarzeniem, co roku, na całym świecie odbywają się tego dnia pokazy filmu animowanego, seminaria i warsztaty. W tym roku, wraz z Instytutem Francuskim w Polsce, przyłączymy się do międzynarodowych obchodów – organizując w jeden z październikowych weekendów – pierwszą polską edycję Święta Kina Animowanego. Inicjatorem przeglądu jest francuskie Stowarzyszenie Kina Animowanego, którego celem jest ukazanie bogactwa i różnorodności filmów animowanych, adresowanych zarówno do dzieci jak do dorosłych. W programie mini - festiwalu, oprócz klasycznych filmów Michela Ocelota, znajdą się również filmy zrealizowane w ostatnich latach jak na przykład, przepiękny "Dzień wron" w reż. Jeana-Christophe’a Dessainta pokazywany na najważniejszych festiwalach. Mamy nadzieję, iż zrealizowane w znanych, francuskich studiach animacji – filmy, przypadną do gustu widzom niezależnie od kryterium wiekowego i każdy znajdzie w nich coś odpowiedniego dla siebie. Przegląd potrwa od 18 do 20 października.
W nadchodzącym miesiącu powrócimy również z najnowszą, czwartą już odsłoną cyklu edukacyjnego Kino/Teatr – organizowanego wspólnie przez Teatr Narodowy i Filmotekę Narodową. W ramach projektu pragniemy zastanowić się nad tym, jak kino opowiada o teatrze i jego codzienności. Przedstawimy filmy ukazujące to, czego nie widać z perspektywy teatralnej widowni – kulisy życia zespołów teatralnych, ich osobny, zamknięty świat funkcjonujący obok rzeczywistości, czy wreszcie samych twórców i ich pracę. Na najbliższym spotkaniu - 22 października o godzinie 19.30, zaprezentujemy filmową adaptację powieści Klausa Manna: "Mefisto", w reżyserii węgierskiego twórcy - Istvána Szabó. Gościem wieczoru będzie aktor Teatru Narodowego – Mariusz Bonaszewski, który udzieli publiczności swego komentarza na temat obejrzanego dzieła.
29 października o godzinie 19.00 zapraszamy na drugie, po wakacyjnej przerwie, spotkanie w ramach cyklu "Kino od kuchni" – podczas, którego wspólnie odkrywamy tajniki realizacji i produkcji dzieła filmowego. Tym razem, nasz gość - Józef Hen, po projekcji obrazu "Don Gabriel" - Ewy i Czesława Petelskich, opowie widzom o swoich doświadczeniach związanych z pracą nad scenariuszem adaptowanym.
W tym miesiącu w bloku: Pokazy specjalne, pokażemy m. in. nagrodzony Złota Palmą obraz zatytułowany: "Życie Adeli – Rozdział 1 i 2". Dzieło francuskiego reżysera Abdellatifa Kechiche’go, to opowieść o dojrzewaniu nastoletniej Adeli, jej pierwszych miłosnych doświadczeniach i poszukiwaniu swojej życiowej drogi. Na uwagę, zasługuje również dramat: "Droga na północ" w reżyserii Miki Kaurismäki, historia przeżywającego życiowy kryzys pianisty, który staje przed szansą odbudowania relacji ze swoim schorowanym ojcem, którego nie widział od 30. lat.
W Małym Iluzjonie w październiku nasi najmłodsi widzowie będą mieli okazję zakosztować pieskiego życia. Kinowym ekranem zawładną w tym miesiącu wszelkiej maści czworonogi. Zobaczymy na nim m. in. "Powrót Lessie", "Reksia Robinsona", "Psa w kuchni", ale też pełną niezapomnianych przygód "Podróż Kota w Butach" i niezwykłą "Legendę o wilku Lobo", zamieszkującym rozdroża Nowego Meksyku.
Ceny biletów na seanse: 10-16 zł
Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
OSOBY DO KONTAKTU:
Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 246; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl
Julia Radziszewska, tel.: 22 845 50 74 wew. 114; e-mail jradziszewska@fn.org.pl