'Kino od kuchni' - spotkanie z Maciejem Karpińskim

17.09.2013

W środę - 25 września, odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach cyklu – KINO OD KUCHNI. Tematem wrześniowego odcinka był scenariusz oryginalny. Spotkanie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich scenarzystów – Maciejem Karpińskim - poprzedziła projekcja filmu Volkera Schlöndorffa – "Strajk", opartego na motywach biografii Anny Walentynowicz, do którego Maciej Karpiński przygotowywał polską wersję scenariusza. Podczas spotkania z publicznością gość szczegółowo opowiadał o kulisach jego realizacji i trudnościach z jakimi musieli borykać się twórcy w trakcie jego powstawania. Dotyczyły one m.in. różnic kulturowych między Polską a Niemcami, a także wykorzystania w filmie elementów biografii autentycznych postaci, co często powoduje konieczność licznych konsultacji i zmian na etapie scenariusza i produkcji. Autorką scenariusza "Strajku" była niemiecka dokumentalistka, która zrealizowała film dokumentalny o polskie „Solidarności”. Dokument ten zainspirował Schlöndorffa, jednak brak wiedzy o kontekście i realiach tamtej epoki zaowocował niedoskonałością scenariusza, stąd też potrzeba zmian i ingerencji polskiego scenarzysty. Film przeszedł w Polsce jednak bez echa, co zdaniem Karpińskiego świadczyć może o tym, że nie trafił w odpowiedni dla siebie czas. Pisarz opowiedział również o współpracy z Agnieszką Holland przy realizacji jednego ze swych najlepszych scenariuszy do filmu: "Kobieta samotna". Gość zdradził, iż za kanwę fabuły posłużyły wynalezione przez Holland i Karpińskiego historie z życia wzięte, opublikowane w krajowych gazetach. Na zakończenie owocnego spotkania, twórca na prośbę widzów przedłożył swoją receptę na dobry scenariusz: Dobry scenariusz to taki, w którym występuje interesujący bohater, którego spotykają ciekawe zdarzenia, a to wszystko jeszcze razem ma jakiś głębszy sens.


 

Już za niespełna miesiąc – 29 października – zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu KINO OD KUCHNI, podczas którego rozmawiać będziemy o scenariuszu adaptowanym. Naszym gościem będzie Józef Hen autor scenariusza do filmu ”Don Gabriel” Ewy i Czesława Petelskich, którego projekcja poprzedzi spotkanie z gościem.

Józef Hen – pisarz, publicysta, reżyser, a także scenarzysta i dramaturg. Urodził się 8 listopada 1923 w Warszawie w rodzinie żydowskiej jako Józef Henryk Cukier. Autor powieści i zbiorów opowiadań m.in.: "Kwiecień", "Nikt nie woła", "Toast", "Przed wielką pauzą". Jest twórcą scenariuszy do filmów takich jak: "Krzyż walecznych", "Don Gabriel", "Dwa żebra Adama", "Prawo i pięść" i "Granica". Pisarz jest laureatem wielu nagród w tym: Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii: Warszawski twórca.

Don Gabriel Polska 1966 92 min.
reż. Ewa i Czesław Petelscy, scen. (według opowiadań Jerzego Putramenta i Gabriela Karskiego): Józef Hen, zdj. Kazimierz Konrad, muz. Jerzy Maksymiuk, wyk. Bronisław Pawlik, Igor Śmiałowski, Barbara Krafftówna, Ryszarda Hanin, Gustaw Lutkiewicz i inni.

W ostatnim dniu sierpnia 1939 roku profesor Gabriel Tomicki – miłośnik germańskiej kultury sprzecza się z prof. Dogiem–Leśniewskim – znawcą kultury francuskiej. Oprócz sukcesów zawodowych, zazdrości mu również powodzenia u kobiet. Mężczyzna nie dopuszcza także do świadomości chodzących pogłosek na temat barbarzyństwa i agresywnej postawy Niemców. Kiedy jednak dochodzi do wybuchu wojny, Tomicki bezskutecznie próbuje zaciągnąć się do wojska. Podczas jednego z nalotów, przebywając w schronie, poznaje bliżej swoją sąsiadkę – fordanserkę o imieniu Florentyna. Razem uciekają ze stolicy. Gabrielowi udaje się ostatecznie zostać żołnierzem i dokonać bohaterskiego czynu. Pewnego dnia znów spotyka Doga–Leśniewskiego.

Szczegóły i rezerwacje: TUTAJ

 

Organizatorzy projektu 

 

             

Galeria