Mike Leigh spotkał się z widzami Iluzjonu

09.10.2013

Znany brytyjski reżyser filmowy (i teatralny), zdobywca Złotej Palmy i kilku nominacji do Oscara, twórca m.in. filmów „Vera Drake”, „Sekrety i kłamstwa” czy „Happy-Go-Lucky - Mike Leigh w dniach 23-24 października odwiedził  Iluzjon. Retrospektywę filmów twórcy w Warszawie, Poznaniu (2 – 14 listopada 2013, Nowe Kino Pałacowe) i Wrocławiu (15 – 25 listopada 2013, kino Nowe Horyzonty) zorganizowały British Council w Warszawie i Filmoteka Narodowa.

 

 

 

Podczas dwudniowego pobytu w Warszawie Mike Leigh, po projekcji wybranego przez siebie obrazu „Wszystko albo nic” (Wielka Brytania/Francja 2002, 128 min.), spotkał się z widzami Iluzjonu. Blisko dwie godziny reżyser odpowiadał na pytania widzów dotyczące jego stylu pracy, ulubionych filmów, inspiracji, wnikliwych obserwacji rzeczywistości czy uniwersalnego przesłania jego filmów. Spotkanie poprowadził Michał Chaciński.

 

 

W czwartkowej mistrzowskiej lekcji kina (masterclass) z reżyserem uczestniczyło ponad 50 osób szczególnie zainteresowanych sekretami realizacji filmowych, studentów szkół filmowych oraz kierunków filmoznawczych. Prowadząca spotkanie – redaktorka magazynu branży audiowizualnej FilmPro - Małgorzata Stasiak pytała reżysera m.in. o jego autorskie metody pracy z aktorami, wieloletnią współpracę z operatorem oraz realizację poszczególnych etapów produkcji filmowej. Uczestnicy warsztatu mieli niepowtarzalna szansę poznania sekretów Mike’a Leigh!

 

Brytyjczyk spotkał się również z dziennikarzami.

Jako filmowiec chciałbym bawić i śmieszyć, ale chciałbym także zmierzyć się z tym, co nieprzyjemne – mówił Mike Leigh w wywiadzie dla TVP.PL. Reżyser opowiada też o swoich inspiracjach, debiucie reżyserskim i o pracy nad najnowszym filmem. Polecamy!

http://www.tvp.pl/filmoteka/aktualnosci/sekrety-i-klamstwa-mikea-leigh/12803844/mike-leigh-z-wizyta-w-polsce/12801911

 

Na zakończenie wizyty Mike Leigh odwiedził archiwum Filmoteki Narodowej: 

 

Polecamy także gust filmowy Mike'a Leigh "przebadany" przez portal Filmweb: TUTAJ

Galeria