Listopad w kinie Iluzjon

31.10.2013

W listopadzie obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin trojga niezwykłych osobowości kina i teatru: Vivien Leigh, Burta Lancastera oraz Elżbiety Barszczewskiej. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć sylwetki tych znakomitych artystów i zaprezentować na ekranie Iluzjonu niezapomniane filmy z ich udziałem.

Vivien Leigh, brytyjska aktorka filmowa i teatralna zdobyła serca widzów na całym świecie rolą pięknej i temperamentnej Scarlett O’Hary, bohaterki powieści Margaret Mitchell: Przeminęło z wiatrem. Kreację tę doceniła również amerykańska krytyka, przyznając Leigh pierwszego z dwóch w jej karierze Oscarów. Życie tej niezwykłej artystki nie było pozbawione skandali. Podczas przygotowań do wystawienia sztuki: Hamlet, Vivien nawiązała romans z wybitnym aktorem szekspirowskim – Laurencem Olivierem. Wkrótce potem oboje wyjechali do USA, stając się z czasem jedną z najsłynniejszych par w Hollywood. W trakcie trwającej 30 lat kariery Leigh grała przede wszystkim w teatrze, kreując niepowtarzalne role heroin, z których na uwagę zasługują zwłaszcza Kleopatra i Lady Makbet. W międzyczasie aktorka stworzyła kilka niezwykłych ról kinowych, dzięki którym przeszła do historii kina, jak Blanche – kobiety chorej psychicznie i nimfomanki w Tramwaju zwanym pożądaniem u boku Marlona Brando, za którą została uhonorowana drugim Oscarem. Na ekranie Iluzjonu w dniach: 2 – 10 listopada będzie można zobaczyć dzieła z udziałem aktorki, takie jak: Cezar i Kleopatra, Przeminęło z wiatrem i Lady Hamilton.

 

Burt Lancaster zapisał się na kartach kinematografii jako aktor kreujący silne role męskie. Jego bohaterowie nigdy nie są dwuznaczni moralnie, zawsze śmiało stawiają czoło wszelkim przeciwnościom, są świadomi swojej atrakcyjności, ale też tragizmu przemijania. Niezależnie od tego czy Lancaster wcielał się w role: księcia, bandyty czy proroka, zawsze uosabiał cechy prawdziwego, twardego mężczyzny. Wśród licznych, niezapomnianych dzieł z udziałem aktora, na ekranie Iluzjonu w terminie: 2 – 24 listopada pokażemy m.in.: nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu – Stąd do wieczności, epickie dzieło Luchino Viscontiego – uhonorowanego Złotą Palmą: Lamparta, komedię przygodową w reżyserii Roberta Siodmaka – Karmazynowy pirat czy też dramat społeczny Johna Cassavetesa: Dziecko czeka.

 

Elżbieta Barszczewska to jedna z największych gwiazd przedwojennego kina polskiego. Zyskała ogromną popularność dzięki rolom z repertuaru romantycznego. Pomimo, iż była znakomitą aktorką teatralną, w pamięci widzów pozostanie przede wszystkim Stefcią Rudecką z filmowej adaptacji Trędowatej, według prozy Heleny Mniszkówny, w reżyserii Juliusza Gardana. Kolejną pamiętną kreację stworzyła grając podwójną rolę Beaty, żony profesora Wilczura i jego córki Marysi w Znachorze według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, w reżyserii Michała Waszyńskiego. W czasie okupacji Barszczewska pracowała jako kelnerka oraz brała udział w tajnych koncertach poezji polskiej. Po wojnie kontynuowała karierę aktorską występując na deskach stołecznego Teatru Polskiego oraz Teatru Narodowego. Wystąpiła także w kilku spektaklach Teatru Telewizji. Pierwszym po wojnie, a zarazem ostatnim w jej karierze, filmem fabularnym była produkcja telewizyjna z 1977 roku „Rytm serca”. Po śmierci, 14 października 1987 roku, aktorka została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim. W dniach 17 – 27 listopada w Iluzjonie zaprezentujemy filmy z udziałem Barszczewskiej, takie jak wspomniana: Trędowata i Znachor, a także Dziewczęta z Nowolipek Józefa Lejtesa oraz Ordynat Michorowski w reżyserii Henryka Szaro. 19 listopada przed projekcją filmu Trędowata prelekcję na temat życia i twórczości Elżbiety Barszczewskiej wygłosi Michał Pieńkowski. Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa inspirowana sylwetką aktorki przygotowana ze zbiorów Fototeki Filmoteki Narodowej.

 

Pochodzący z Korei Kim Ki-duk zadebiutował w filmie dość późno - w wieku 36 lat, bardzo szybko znalazł się jednak w gronie najważniejszych współczesnych reżyserów. Każdy następny film artysty wywołuje zachwyt recenzentów i publiczności, zdobywając nagrody na największych światowych festiwalach. Kino Kim Ki-duka cechuje nietypowy eklektyzm kulturowy. Reżyser w oryginalny sposób odwołuje się w swoich filmach zarówno do filozofii buddyjskiej, jak i do etyki chrześcijańskiej. Istotnym motywem w twórczości reżysera jest przemoc będąca skutkiem głęboko skrywanych emocji bądź psychicznego okaleczenia. Bohaterami jego dzieł są zazwyczaj ludzie ze społecznego marginesu żyjący w świecie, gdzie podział na dobro i zło nie jest wcale taki oczywisty. Zastosowane przez Kim Ki-duka wyraźne wątki autobiograficzne oraz próba łączenia brutalnego kina społecznego z ekranową poezją sprawiły, iż artysta nadał swoim dziełom własny, niepowtarzalny styl. W dniach 2 – 17 listopada zapraszamy do Iluzjonu na przegląd filmów koreańskiego twórcy podczas, którego będzie można zobaczyć siedem jego dzieł m.in. debiut reżysera, dramat - Krokodyl, przepełniony symboliką, poetycki obraz – Łuk, malarski, kontemplacyjny film: Wiosna, lato, jesień, zima i...wiosna, a także najnowsze dzieło Kim Ki-duka: Pieta.

 

W listopadzie przypomnimy postać znakomitego polskiego kompozytora muzyki filmowej, laureata Oscara – Bronisława Kapera. Artysta został odkryty w Paryżu przez Louisa B. Mayera, szefa wytwórni filmowej MGM, którego zachwyciła kompozycja "Ninon", wykonywana przez Jana Kiepurę. Mayer zaproponował Kaperowi kontrakt na komponowanie muzyki do hollywoodzkich produkcji, rozpoczynając tym samym ich 28- letnią współpracę. Urodzony w Warszawie kompozytor stworzył w USA muzykę do ponad 100 filmów, był czterokrotnie nominowany do Oscara m.in. za muzykę do filmu: Bunt na Bounty. Nagrodę Akademii zdobył ostatecznie w 1954 roku za kompozycję do dzieła Charlesa Waltera: Lili. W dniach: 2 – 27 listopada w Iluzjonie zaprezentujemy filmy, do których muzykę skomponował artysta, takie jak: Intruz – Orsona Wellesa, Gasnący płomień i Dwulicowa kobieta – George’a Cukora oraz Bunt na Bounty - Lewisa Milestone’a.

 

W Sekcji dokument w nadchodzącym miesiącu zobaczymy obraz Krystiana Matyska: Sekrety miłości. Film przedstawia rozwój związków miłosnych w różnych częściach globu m.in.: Indonezji, Himalajach, Polsce, Rosji i Francji. Wśród wielu z tych miejsc poligamiczny model małżeństwa jest na porządku dziennym. Bohaterów filmu dzielą nie tylko kilometry, ale również sposób organizowania sobie życia codziennego i spojrzenie na związki. 

14 listopada po projekcji Sekretów miłości odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu.

 

W listopadzie w Kinie od kuchni porozmawiamy na temat mechanizmów rządzących produkcją filmową. 27 listopada, po seansie filmu: Wielka majówka w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego zapraszamy na spotkanie z producentem - Michałem Zabłockim.

 

Gościem kolejnej odsłony z cyklu Kino/Teatr będzie Ewa Wójciak – aktorka, reżyserka i dyrektor legendarnej grupy teatralnej – Teatru Ósmego Dnia. 12 listopada artystka wygłosi prelekcję do filmu Cezar musi umrzeć w reżyserii Paolo i Vittorio Tavianich.


W listopadzie wracamy do cyklu Jedna scena. W pierwszym odcinku nowego sezonu zaprezentujemy film Andrzeja Żuławskiego: Trzecia część nocy. Seans poprzedzi projekcja materiału Jedna scena, będącego rejestracją rozmowy Michała Chacińskiego z Andrzejem Żuławskim, dotyczącego analizy filmu: Trzecia część nocy poprzez jedną, konkretną, zawartą w dziele scenę.

 

25 listopada po projekcji filmu: Manewry miłosne – Konrada Toma i Jana Nowiny Przybylskiego, zapraszamy na wieczór promocyjny książki krytyka filmowego – Wojciecha Kałużyńskiego pt. Kino, teatr, kabaret w przedwojennej Polsce. Artyści, miejsca, skandale. Jego literackie dzieło stanowi niezwykłą opowieść o ulubionych rozrywkach Polaków w międzywojniu. Opisywani przez niego bohaterowie to twórcy wielcy i niszowi, gwiazdy pierwszego formatu i aktorzy grający „ogony”, właściciele kin oraz artystki podrzędnych teatrzyków rewiowych. Kałużyński przywołuje na kartach swej książki liczne, barwne anegdoty, fragmenty (często złośliwych) recenzji oraz wspomnienia postaci z artystycznego światka tamtych czasów.

 

6 listopada zapraszamy na premierę boxu DVD z serii Arcydzieła Polskiego Kina z filmami Andrzeja Wajdy po cyfrowej rekonstrukcji. W wydanym przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska pakiecie znalazły się odrestaurowane cyfrowo wersje filmów: Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza i Bez znieczulenia. Kolekcję uzupełnia nakręcony przez grupę filmową Paladino dokument o reżyserze – Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!. Premierowy wieczór otworzy prowadzone przez Michała Chacińskiego spotkanie z reżyserem i jego aktorami. Po nim widzowie zobaczą autotematyczny film reżysera z 1968 r. pt. Wszystko na sprzedaż.

 

W ramach premiery boxu DVD - Oblicza fotografii - 19 listopada zapraszamy na pokaz specjalny filmu Nowojorska ulica w obiektywie w reżyserii Cheryl Dunn. Wprowadzenie do filmu wygłosi Witek Orski - wykładowca w Akademii Fotografii, artysta i kurator w galerii Czułość współpracujący z magazynami: Aktivist, ELLE, Exklusiv, Kmag, Natemat.pl, PULP, WAW, Wysokie Obcasy.

 

W Małym Iluzjonie, w listopadzie nasi najmłodsi widzowie będą mieli okazję obejrzeć Jesienne przygody: Reksia, Bolka i Lolka, Misia Kudłatka i Kangurka Hip – Hop. Na ekranie Iluzjonu zagości również Tomcio Paluch oraz Huckelburry Finn (Przygody Hucka).

Listopad to od lat w Warszawie święto kina rosyjskiego. W tym roku również w progach kina Iluzjon gościć będzie festiwal Sputnik. 7. edycja imprezy Sputnik nad Polską będzie poświęcona najważniejszym osiągnięciom w dziedzinie nauki oraz wybitnym naukowcom i noblistom. Integralną część wyśmienitego programu filmowego stanowić będą dyskusje z twórcami, koncerty, wystawy, liczne warsztaty i masterclassy. Zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz do zapoznania się kalendarzem projekcji imprezy, który znaleźć można na stronie internetowej: www.sputnikfestiwal.pl

 



Ceny biletów na seanse: 10–16 zł.

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

OSOBY DO KONTAKTU:
Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 246; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Listopad w Iluzjonie