27 listopada o godzinie 19.30 zapraszamy na kolejny filmowy wieczór w ramach "Kina od kuchni". We wrześniu i październiku Maciej Karpiński i Józef Hen zdradzali widzom tajniki tworzenia scenariusza oryginalnego i adaptowanego.
W trzecim odcinku nowego sezonu cyklu porozmawiamy na temat mechanizmów rządzących produkcją filmową. Po seansie filmu "Wielka majówka" w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego zapraszamy na spotkanie z producentem - Michałem J. Zabłockim, dzięki któremu oglądamy takie filmy jak: "Ognisty anioł", "W zawieszeniu" oraz "Suplement".
Michał J Zabłocki jest autorem książki "Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce".
Info o książce:
"Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce" Michała J. Zabłockiego – to pierwsza od 30 lat na rodzimym rynku wydawniczym książka będąca kompendium wiedzy o produkcji filmu fabularnego w polskich realiach. Ten przystępnie napisany podręcznik adresowany jest zarówno do początkujących producentów i kierowników produkcji, jak i studentów szkół filmowych i wszystkich zainteresowanych realizacją filmów.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wojciech Marzec.
Podczas spotkania książkę będzie można nabyć z 20% rabatem.
Natomiast jedna z osób będzie miała okazję wygrać ją w konkursie.
„Kino od kuchni” to cykl tematyczny będący wspólną ideą Filmoteki Narodowej i magazynu branży audiowizualnej „FilmPRO”. Seanse pod tym hasłem mają na celu odkrycie przed widzami tajników procesu twórczego i pokazanie, jak wiele zależy od decyzji artystycznych i technologicznych podejmowanych przed oraz w trakcie realizacji filmu. Każdorazowo gościem pokazów z cyklu „Kino od kuchni” będzie współtwórca dzieła, który podczas spotkania z publicznością opowie o wybranym aspekcie produkcji: zdjęciach, montażu, dźwięku, kostiumach, scenografii.
Spotkanie poprowadzi redaktorka magazynu „FilmPRO” – Małgorzata Stasiak
Tematem kolejnego spotkania – 18 grudnia o godz. 19.30 – będzie storyboard. Nasze zaproszenie przyjął Mateusz Rakowicz, który na podstawie filmu „Wymyk” opowie, jak powstają storyboardy i do czego służą.
Organizatorzy projektu:
Ceny biletów na seanse: 11 - 13 zł
Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Michał J. Zabłocki - Kierownik produkcji, producent, scenarzysta. Pracował m.in. w PRF „Zespoły Filmowe” od 1972 r., początkowo jako as.kier.produkcji na terenie Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (w latach 1989-91 był jej dyrektorem). Był najmłodszym debiutującym kierownikiem produkcji filmu fabularnego w wieku 29 lat. Łącznie uczestniczył w produkcji 40 filmów, ostatnio jako producent nadzorujący. Pracował także w TVP / O. Wrocław i Agencji Producentów Filmowych (prezes w latach 2004-06). Wydawca książek (prezes SF Montevideo w latach 1991-2011), w latach 2008-09 zastępca dyrektora ds. programowych w Instytucji Filmowej "Silesia-Film". Autor 7 wydań leksykonu "Kinematografia, telewizja, video w Polsce", książki "Filmujemy na video" (WKŁ 1989), „Angielsko-polskiego słownika terminologii filmowej" (współautor, WM 2008) oraz książki "Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce" (WM 2013). Ponadto wykładowca uniwersytecki i publicysta (m.in. FilmPRO), scenarzysta filmu „Trick” (2010), ekspert MKiDN oraz 4 funduszy regionalnych w l.2010-2013 r. Obecnie kieruje organizacją Wytwórni Scenariuszy przy WFDiF.
O FILMIE
Wielka majówka 86 min., Polska 1981
reż.: Krzysztof Rogulski; scen.: Krzysztof Rogulski, Marek Rymuszko; zdj.: Jacek Prosiński; wyk.: Zbigniew Zamachowski, Jan Piechociński, Anna Moczkowska, Roman Kłosowski, Wiesław Michnikowski, Czesław Wołłejko, Lech Ordon
Inspiracją scenariusza filmu stało się autentyczne wydarzenie. Bohaterami historii są dwaj młodzi chłopcy – Rysiek i Julek. Pierwszy z nich – uciekinier z zakładu opiekuńczego, kradnie sporą sumę pieniędzy i sądzi, że ma wreszcie okazję spełnić swe najskrytsze marzenia. Okazuje się jednak, że pieniądze zostały ukradzione... złodziejowi. Po wielu przygodach i perypetiach chłopcy tracą wprawdzie swoją fortunę, poznają za to świat prawdziwych wartości i uczuć. „Wielka majówka – mówił w jednym z wywiadów reżyser – ma być w założeniu filmem o bałwochwalczym stosunku części naszego społeczeństwa do pieniędzy, ale nie tylko. Ma być też filmem o przyjaźni, która sprawia, że w świecie kombinatorów i cwaniaków – dorosłych, młodzi bohaterowie pozostają moralnie czyści”.
27.11.2013, godz 19:30
Sala Mała Czarna
![]() |
![]() |