Przed filmem prelekcję na temat socjologicznych aspektów teatru wygłosi dyrektor Teatru Ósmego Dnia - Ewa Wójciak.
W ramach cyklu Kinoteatr chcemy zastanowić się nad tym, jak kino opowiada o teatrze i jego codzienności. Prezentujemy filmy pokazujące to, czego nie widać z perspektywy teatralnej widowni – kulisy życia zespołów teatralnych, ich osobny, zamknięty świat funkcjonujący obok rzeczywistości, czy wreszcie samych twórców, ich rozterki i pracę. Przed każdym pokazem komentarz wygłoszą ludzie teatru – reżyserzy, aktorzy, dramatopisarze.
Cezar musi umrzeć
(Cesare deve morire) 76 min., Włochy 2012
reż.: Paolo i Vittorio Taviani; scen.: Paolo Taviani, Fabio Cavalli, Vittorio Taviani; zdj.: Simone Zampagni; wyk.: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Frasca, Juan Dario Bonetti
Film jest pewnego rodzaju dokumentacją eksperymentu teatralnego, który rozgrywa się w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Więźniowie, wśród których są mordercy, złodzieje i członkowie mafii, dostają zadanie wystawienia sztuki Szekspira „Juliusz Cezar”. Wszystkie próby do przedstawienia odbywają się w zakładzie karnym, a w miarę postępowania przygotowań więźniowie zaczynają identyfikować się z odtwarzanymi rolami. Kamera towarzyszy im podczas prób, nauki tekstu w celach, w końcu podczas premiery. Dzieło Tavianich stanowi niezwykłą paralelę pomiędzy Szekspirowskim dramatem a współczesnością. Film zdobył nagrodę Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film na festiwalu w Berlinie.
19:30![]() |
Cezar musi umrzećWłochy, 2012![]() |
Ewa Wójciak – aktorka, reżyser, dyrektor Teatru Ósmego Dnia – legendarnej grupy teatralnej, z którą tworzyła słynne spektakle: „Przecena dla wszystkich”, „Ach, jakże godnie żyliśmy”, „Raport z oblężonego miasta”, „Piołun”, „Tańcz póki możesz”. Ostatnio realizuje z teatrem spektakle dokumentalne: „Teczki” (2007), „Paranoicy i pszczelarze” (2009), „Osadzeni”, „Młyńska 1” (2011), „Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej” (2012).
Na kolejne spotkanie w ramach Kinoteatru zapraszamy 10 grudnia. W programie seans filmu „Do widzenia, do jutra” z prelekcją Jacka Fedorowicza.