12 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Iluzjonu na wieczór promocyjny albumu "Fabryka snów" oraz spotkanie z autorami, które poprowadzi dziennikarz Paweł Sztompke. Wieczór uzupełni seans pierwszego filmu zrealizowanego w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej 29, pt. "Dwie godziny" w reż. Józefa Wyszomirskiego i Stanisława Wohla.
"Fabryka Snów", album autorstwa Stanisława Zawiślińskiego i Tadeusza Wijaty to fascynująca opowieść o historii Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, zawierająca informacje o produkcjach, wydarzeniach i pracownikach WFF. W książce znajdują się dziesiątki nigdy wcześniej niepublikowanych, pochodzących z prywatnych zbiorów zdjęć, liczne anegdoty oraz wspomnienia ludzi związanych z tym filmowym miejscem. Na album składają się również wypowiedzi wielu znanych reżyserów, aktorów i twórców filmowych, takich jak: Jerzy Hoffman, Juliusz Machulski czy Allan Starski.
Publikacja jest częścią Projektu Łąkowa 29, który powstał by pielęgnować historię polskiego filmu oraz przypomnieć łodzianom, jak wielki wkład miało ich rodzime miasto w rozwój złotej epoki powojennej kinematografii. Album powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, we współpracy z Filmoteką Narodową.
Książkę "Fabryka Snów" można kupić w kasie kina Iluzjon.
O FILMIE:
Dwie godziny 71 min., Polska 1946
reż.: Józef Wyszomirski, Stanisław Wohl; scen.: Jan Marcin Szancer, Ewa Szelburg-Zarembina; zdj.: Stanisław Wohl; wyk.: Barbara Fijewska, Irena Krasnowiecka, Wanda Łuczycka, Hanna Skarżanka, Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński
Akcja filmu rozgrywa się tuż po zakończeniu wojny. Bohaterami historii są ludzie uwikłani w dramatyczne przeżycia II wojny światowej. Należy do nich m.in. Marek, który wraz z narzeczoną wraca do rodzinnego domu, ale na jego miejscu zastaje ruiny. Poznajemy też szewca, który podczas wojny przebywał w obozie śmierci, a także jego oprawcę – kapo Filipa. Żona Filipa, Marta, nie może pogodzić się z faktem, że jej mąż zhańbił się w ten sposób. Film to kilka osobnych historii, które łączy jedno – cierpienie i trauma wojennych wydarzeń.
Cena biletu na seans: 11-13 zł.
Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl