Grudzień w kinie Iluzjon

28.11.2013

24 grudnia obchodzić będziemy 70. rocznicę śmierci Michała Znicza, jednego z największych, a zarazem najmniej docenianych przedwojennych artystów. Nie mógł poszczycić się fizjonomią amanta, a co za tym idzie zbyt wieloma pierwszoplanowymi rolami, niemniej był doskonałym odtwórcą tzw. „postaci charakterystycznych”. Wspaniale odgrywał zarówno role nadpobudliwych nieudaczników i błaznów, jak i nieszczęśliwych, brutalnie potraktowanych przez życie i bliźnich ludzi. Artysta nigdy nie zdobył wielkiej popularności, ale dzięki wyrazistości odgrywanych ról określany był mianem mistrza drugiego planu. W grudniu przypomnimy widzom Iluzjonu sylwetkę tego znakomitego aktora. W terminie 7 – 22 grudnia na ekranie naszego kina będzie można zobaczyć filmy z udziałem Znicza takie jak: "Zapomniana melodia", "Dodek na froncie", "Co mój mąż robi w nocy?" oraz "Młody las".


 

W nadchodzącym miesiącu, podczas trzech pokazów specjalnych, zaprezentujemy poddane cyfrowej rekonstrukcji dzieła epoki niemego kina. Wśród nich znajdą się m.in. prezentowane już na srebrnym ekranie tytuły: "Pan Tadeusz" i "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów". Na szczególną uwagę zasługuje świeżo odrestaurowany "Zew morza". Obraz ten jest najwcześniejszym zachowanym dziełem jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego, Henryka Szaro. Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją rozgrywaną (po raz pierwszy w polskim kinie) na morzu. Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski. Miłośników przedwojennego kina na wszystkie trzy projekcje zapraszamy do Iluzjonu już 1 grudnia.


 

W ostatnich latach kino rumuńskie przeżywa prawdziwy rozkwit. Niskobudżetowe, skromne i ambitne produkcje, tak różne od tego co oferuje Hollywood, okazały się być dla światowej publiczności uniwersalne i ponadczasowe. Docenione przez krytykę i widownię szturmem zaczęły zdobywać nagrody na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach. Po tym jak nikomu nieznany twórca Cristian Mungiu otrzymał Złotą Palmę w Cannes za film "4 miesiące, 3 tygodnie i dwa dni", zaczęto mówić o fermencie w kinie rumuńskim i stosować określenie Rumuńskiej Nowej Fali. Po sukcesie Mungiu na filmowym horyzoncie pojawili się reżyserzy tacy jak: Corneliu Parumboiu ("Wycieczka do miasta"), Cătălin Mitulescu ("Korek drogowy") czy Adrian Sitaru ("Dobre chęci"). Przedstawiciele kinematografii rumuńskiej starają się uchwycić w swoich dziełach rzeczywistość i realia kraju w którym żyją bez upiększeń, często wręcz z paradokumentalnym zacięciem, ale też bez odautorskiego komentarza, tak by publiczność sama mogła ocenić i zinterpretować przedstawiony na ekranie świat. Dzięki niezwykle naturalistycznemu sposobowi ukazywania postaci i ich codzienności widz ma wrażenie, że dociera do najintymniejszej prawdy, którą skrywają bohaterowie, a po przez to staje się jeszcze bardziej uwrażliwiony na ich troski i dramaty. W dniach 3 – 8 grudnia w kinie Iluzjon odbędzie się przegląd pt.: Przystanek Kina Rumuńskiego organizowany przez Instytut Rumuński i Filmoteką Narodową. W programie znajdą się, oprócz wymienionych tytułów, pozycje takie jak: "Wszyscy w naszej rodzinie" Radu Jude, "Za wzgórzami" Cristiana Mungiu, "Droga na drugą stronę" Ancy Damian oraz nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film "Pozycja dziecka" Călina Petera Netzera. Przystanek Kina Rumuńskiego to niepowtarzalna okazja by po raz pierwszy zapoznać się z krótkimi metrażami najlepszych twórców rumuńskich. Obejrzymy m.in. film "Superman, Spiderman lub Batman" założyciela festiwalu Transylwania Tudora Giurgiu czy  "Ręka Paulişty" Cristiana Mungiu. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję poznać małą niesforną dziewczynkę o imieniu Mihaela.

Na zakończenie przeglądu 8 grudnia zapraszamy na wykład krytyka filmowego Janusza Wróblewskiego.



12 grudnia w Iluzjonie pokażemy pierwszy film zrealizowany w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej 29, pt. "Dwie godziny" w reż. Józefa Wyszomirskiego i Stanisława Wohla. Seans poprzedzi spotkanie ze Stanisławem Zawiślińskim i Tadeuszem Wijatą – autorami albumu "Fabryka Snów". Ta wyjątkowa pozycja wydawnicza zawiera dziesiątki zdjęć, anegdot i wspomnień dotyczących historii łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W obszernym albumie znaleźć można wiele niepublikowanych wcześniej materiałów – prywatnych fotografii i dokumentów obrazujących pracę i życie w „polskim Hollywood” na przestrzeni lat.


 

Przeglądem twórczości Jerzego Stuhra oraz spotkaniem z aktorem w kinie Iluzjon Filmoteka Narodowa powraca do rozpoczętego przed wakacjami cyklu zatytułowanego POZA KADREM. Projekt ma na celu zapoznanie widzów z tajnikami pracy nad produkcją filmową. Zachęcamy rozmówcę do podzielenia się z publicznością wspomnieniami z planu oraz do opowiedzenia o kulisach powstawania wybranych produkcji. Ideą cyklu jest nie tylko przybliżenie sylwetki aktora, ale także wybranej przez samego bohatera filmografii.

Na spotkanie z aktorem i reżyserem Jerzym Stuhrem zapraszamy 13 grudnia. W przeglądzie filmowym, który potrwa od 13 do 23 grudnia, znajdą się m.in.: "Amator", "Seksmisja", "Duże zwierzę". Retrospektywie towarzyszy multimedialna wystawa poświęcona twórcy.


 

W październiku br. odszedł Carlo Lizzani – włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Zasłynął dzięki realizacji scenariusza dla Roberto Roselliniego: "Niemcy – rok zerowy". Dwa lata później otrzymał nominację do Oscara za scenariusz do filmu "Gorzki ryż" Giuseppe De Santisa. Równolegle realizował własne filmy, takie jak: "Gorzkie życie", "Złoto Rzymu" i "Kochanka buntownika". Natomiast najważniejszym jego filmem są "Bandyci w Mediolanie", pomyślany w konwencji dramatu kryminalnego film, który przyniósł włoskiemu twórcy duże uznanie krytyków oraz prestiżową nagrodę - David di Donatello. Od 2 do 23 grudnia w Iluzjonie będzie można obejrzeć, oprócz wymienionych tytułów, także produkcje w reżyserii wspomnianego Giuseppe de Santisa przy których współpracował Lizzani, jak np. "Nie ma pokoju pod oliwkami", "Gorzki ryż" czy też "Tragiczny pościg".


 

W grudniowym przeglądzie zatytułowanym Filmy w Sieci będzie można zobaczyć zarówno klasyczne jak i współczesne dzieła filmowe dostępne w repertuarze i promowane przez Sieć. W bloku tematycznym SKSiL klasycznie zaprezentujemy filmy będące arcydziełami światowej kinematografii, m.in: "Złodziei rowerów" oraz "Cyrk" Chaplina. SKSiL współcześnie przedstawiać będzie natomiast ostatnie dokonania na polu kina artystycznego. W tym zestawie znalazły się filmy: "Na głębinie" islandzkiego reżysera Baltasara Kormákura, "Senada" Danisa Tanovića – autora obsypanej nagrodami "Ziemi niczyjej", a także "Ida" – wyróżnione nagrodą SKSiL w Gdyni dzieło Pawła Pawlikowskiego. Ostatni blok SKSiL młodzieżowo to filmy przeznaczone dla mniejszych jak i bardziej dojrzałych widzów. Przypomnimy w nim wspaniałą animację Sylvaina Chometa "Iluzjonista" oraz najnowszą ekranizację "Pinokia" Enzo D'Alò. Przegląd potrwa w terminie 2 – 22 grudnia.


 

W dniach 3 – 9 grudnia w Iluzjonie odbędzie się współorganizowana przez Against Gravity i Filmotekę Narodową całościowa retrospektywa twórczości Macieja J. Drygasa – jednego z najbardziej uznanych polskich dokumentalistów. Reżyser jest twórcą m.in. niezwykle poruszającego filmu "Usłyszcie mój krzyk" opowiadającego o samospaleniu Ryszarda Siwca na stadionie X – lecia we wrześniu 1968 roku na znak protestu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W swoim filmowym dorobku ma również tak znaczące i interesujące pozycje jak: "Stan nieważkości" - dotyczący początków radzieckiej kosmonautyki czy też "Głos nadziei" – poświęcony działalności Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Wśród dzieł Drygasa prezentowanych w Iluzjonie będzie można zobaczyć także: "Jeden dzień w PRL", "Cudze listy", a także premierowo najnowsze dzieło twórcy, "Abu Haraz". Przegląd uzupełnią dwa słuchowiska: "Moja góra" i "Testament" wyreżyserowane przez artystę. 

9 grudnia po projekcji filmu "Abu Haraz" zapraszamy na spotkanie z Maciejem Drygasem.


 

W ramach Kina od kuchni, po seansie filmu "Wymyk" w reżyserii Grzegorza Zglińskiego, spotkamy się z twórcą storyboardu, rysownikiem i reżyserem Mateuszem Rakowiczem. Artysta pracował przy filmach Agnieszki Holland, Juliusza Machulskiego oraz Władysława Pasikowskiego. Na spotkanie zapraszamy już 19 grudnia!

10 grudnia kolejne spotkanie w ramach cyklu Kino/Teatr. Tym razem zobaczymy film "Do widzenia, do jutra…" w reżyserii Janusza Morgensterna, do którego słowo wstępne wygłosi Jacek Fedorowicz.

W Małym Iluzjonie najmłodsi widzowie bez wątpienia poczują ducha zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. 6 grudnia przed projekcją filmów "Pinokio" i "Gdzie jest Gwiazdka?" zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie z książką "Wierzcie w Mikołaja!", bożonarodzeniową opowieścią z dreszczykiem autorstwa Lotty Olsson (Wydawnictwo Zakamarki). Podczas słuchania fragmentów opowieści dzieci zostaną zaproszone do detektywistycznej zabawy w tropicieli prawdy o tajemniczych zdarzeniach przedświątecznych. W grudniowe poranki w Iluzjonie zobaczymy m. in. jak Reksio radzi sobie na łyżwach, Miś Uszatek ubiera choinkę, a Muminki przygotowują się do zimowego snu.

Bożonarodzeniowego nastroju będą mieli możliwość doświadczyć także nieco starsi widzowie Iluzjonu. W tryptyku zatytułowanym Świąteczne co nieco zaprezentujemy klasyki takie jak: "Gospoda świąteczna" Marka Sandricha, "Jakże piękne jest życie" Franka Capry oraz "Opowieść Wigilijną" Ronalda Neame'a. Zapraszamy do wspólnego świętowania w dniach 15 – 23 grudnia.

 

Ceny biletów na seanse: 10 - 16 zł.

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

OSOBY DO KONTAKTU:
Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 246; e-mail mgabryszewska@fn.org.pl

Galeria

Pliki do pobrania

Grudzień w Iluzjonie [pdf]