W nadchodzącym miesiącu w Iluzjonie królować będzie kino polskie, a to za sprawą Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2014. Już po raz drugi mamy wielki zaszczyt współorganizować przegląd polskich produkcji filmowych z ostatnich 12 miesięcy, spośród których wyłonieni zostaną laureaci nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową w 18 kategoriach. W programie tegorocznego konkursu znalazło się 39 filmów fabularnych, m.in.: „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, w którym autorzy uczynili z dźwięku główny element dramaturgiczny filmu, „Ida” Pawła Pawlikowskiego nagrodzona Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w kategorii najlepszy film czy też jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy – „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W tym roku nie tylko będziemy oglądać filmy, ale także o nich rozmawiać z ich twórcami. Spotkania z publicznością potwierdzili m.in. Jan Kidawa-Błoński, Janusz Zaorski, Tomasz Wasilewski, Jacek Boruch oraz Andrzej Wajda.
Po raz drugi w szesnastoletniej historii ORŁÓW przyznana zostanie nagroda za najlepszy film dokumentalny 2013 r. W ramach konkursu pokażemy aż sześć dokumentów, które w mijającym roku miały dystrybucję kinową m.in.: „Moja ulica” Marcina Latałły, „Abu Haraz” Macieja Drygasa, „Sekrety miłości” Krystiana Matyska oraz „Miłość” Filipa Dzierżawskiego. Na przegląd polskich filmów zapraszamy od 10 do 29 stycznia. (WIĘCEJ)
W styczniu obchodzić będziemy w Iluzjonie 110. rocznicę urodzin znakomitego aktora – Cary'ego Granta. Artysta rozpoczynał karierę od skromnych występów w podrzędnych teatrzykach i wodewilach. Po pewnym czasie, gdy udało mu się odnieść sukces na Broadwayu, przeniósł się do Hollywood, gdzie dość szybko doceniono jego talent. Do najbardziej znanych filmów w karierze Granta zaliczyć można chociażby: "Filadelfijską opowieść" w reżyserii George'a Cukora, "Arszenik i stare koronki" Franka Capry czy "Małpią kurację", w której wystąpił u boku Marylin Monroe. Grant był jednym z ulubionych aktorów Hitchcocka. Wystąpił w 4 filmach Mistrza: "Północ, północny zachód", "Podejrzenie", "Osławiona", a także w "Złodzieju w hotelu". Aktor w swoim życiu był dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii, ale statuetkę otrzymał dopiero w 1970 roku za całokształt twórczości. Na filmy z udziałem Cary'ego Granta zapraszamy do Iluzjonu w terminie: 2 – 23 stycznia. (WIĘCEJ)
Rok temu, dokładnie 22 stycznia, odeszła wybitna polska aktorka – Lucyna Winnicka. Przez lata zachwycała publiczność swoją urodą i niezwykłym talentem. Była prawdziwym zjawiskiem w filmach produkowanych w naszym kraju na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Kreowane przez nią postaci odznaczały się niesamowitą ekspresyjnością, pewną tajemniczością, a nawet szaleństwem, jak chociażby tytułowa „Matka Joanna od Aniołów” z filmu Jerzego Kawalerowicza. Rola ta, a także udział w filmie „Pociąg”, za który otrzymała nagrodę na Festiwalu w Wenecji, przyniosły Winnickiej międzynarodowy rozgłos i uznanie. Pod koniec lat 70. aktorka praktycznie porzuciła aktorstwo na rzecz nauczania medycyny niekonwencjonalnej i filozofii Dalekiego Wschodu. Gwiazda polskiego kina spełnienie znalazła również w pisarstwie. Jej książka „Podróż dookoła świętej krowy” okazała się wielkim sukcesem wydawniczym, jednakże dla większości fanów artystka na zawsze pozostała w pamięci przede wszystkim jako wybitna aktorka. W dniach 21 – 23 stycznia, w 1. rocznicę śmierci Lucyny Winnickiej zaprezentujemy w Iluzjonie tryptyk filmowy z jej najbardziej pamiętnymi rolami: „Matka Joanna od Aniołów”, „Pociąg” i „Pod gwiazdą frygijską”. (WIĘCEJ)
Ogromne zainteresowanie z jakim spotkał się listopadowy wieczór poświęcony fotografii ulicznej zachęciło nas do zaproszenia Widzów na kolejne spotkanie dedykowane miłośnikom fotografii. Tym razem poruszać będziemy się wokół zagadnienia fotografii wojennej. 30 stycznia po projekcji filmu „Fotograf wojenny” w reżyserii Christian Frei zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym z udziałem fotografów, którzy mają na swoim koncie wiele poruszających zdjęć wykonanych w różnych częściach świata, w samym środku wojennej pożogi. Opowiedzą oni słuchaczom o swoich doświadczeniach i pracy w niezwykle trudnych warunkach na wojennym froncie. (WIĘCEJ)
Spośród wszystkich aktorek występujących w filmach Ingmara Bergmana Ingrid Thulin wydaje się najbardziej uosabiać typ szwedzkiej, zimnej blond piękności. Odtwarzane przez nią postaci stanowią niezwykłą kombinację kobiety zmysłowej, skomplikowanej, ale też skazanej na cierpienie. Aktorka ukończyła szkołę teatralną Dramaten w Sztokholmie. Przez kilka lat występowała na scenach szwedzkich teatrów, od czasu do czasu pojawiając się także w filmie. Kariera Thulin nabrała rozpędu po tym jak dołączyła do zespołu aktorskiego Bergmana w Malmö. Po pewnym czasie reżyser zaproponował jej udział w realizowanych przez siebie filmach, dzięki którym artystka zaczęła być rozpoznawalna także poza granicami kraju. Otworzyły się przed nią nowe możliwości i posypały kolejne filmowe propozycje od twórców takich jak Luchino Visconti, Alain Resnais czy Vincente Minnelli. Thulin ma na swoim koncie także epizody reżyserskie - krótkometrażowy „Hängivelsen” czy pełnometrażowe „Pęknięte niebo”.
W 10. rocznicę śmierci Ingrid Thulin na ekranie Iluzjonu zaprezentujemy dzieła Bergmana z udziałem artystki: „Tam, gdzie rosną poziomki”, „U progu życia”, „Goście Wieczerzy Pańskiej” czy „Milczenie”. W programie znajdą się również filmy: „Wojna się skończyła” Alaina Resnaisa, „Trochę miłości” Vilgota Sjömana oraz „Pojedynczo” – obraz współreżyserowany przez Ingrid Thulin. Na przegląd dedykowany aktorce zapraszamy od 2 do 31 stycznia. (WIĘCEJ)
Juliette Binoche to jedna z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych na świecie francuskich aktorek. Jej nietuzinkowa uroda i talent zapewniły jej udział w dziełach mistrzów kina takich jak Krzysztof Kieślowski, Michael Haneke, Louis Malle oraz Abbas Kiarostami. Aktorka jest laureatką wielu nagród filmowych, m.in. Oscara i BAFTA za film „Angielski pacjent”, a także Złotej Palmy za kreację w „Zapiskach z Toskanii”. W styczniu chcielibyśmy przypomnieć najbardziej pamiętne naszym zadaniem role Juliette Binoche w filmach: „Trzy kolory. Niebieski”, „Wichrowe wzgórza”, „Czekolada” czy „Ukryte”. Retrospektywa filmów z aktorką potrwa od 2 do 31 stycznia. (WIĘCEJ)
Bohaterem styczniowej retrospektywy w kinie Iluzjon będzie Haskell Wexler - dwukrotny zdobywca Oscara, reżyser, scenarzysta, a przede wszystkim operator filmowy. W annałach kinematografii Wexler bardzo często wymieniany jest jako jeden z najbardziej znaczących i wpływowych autorów zdjęć filmowych w historii światowego kina. Artysta otrzymał pięć nominacji do Nagrody Akademii, a statuetkę otrzymał ostatecznie za zdjęcia do filmów: „Kto się boi Virginii Woolf?” oraz „By nie pełzać na kolanach”. Wexler zyskał uznanie krytyki także za swoją działalność reżyserską, której największym osiągnięciem był zrealizowany w 1969 roku film – „Chłodnym okiem”. Na przegląd dzieł Haskella Wexlera, wśród których znajdą się m. in. filmy: „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Ameryka, Ameryka”, „Barwy” i „Rozmowa”, zapraszamy do Iluzjonu w terminie: 3 – 30 stycznia. (WIĘCEJ)
9 stycznia podczas projekcji z serii Jedna scena pokażemy kultowy polski film – „Popiół i diament”. Jak co miesiąc seans poprzedzi projekcja materiału będącego zapisem rozmowy Michała Chacińskiego z Andrzejem Wajdą na temat jednej, zawartej w filmie sceny. (WIĘCEJ)
Prelekcję do kolejnego seansu w ramach cyklu Kino/Teatr wygłosi 14 stycznia nasz gość - Zbigniew Zamachowski. Wykład poprzedzi projekcję filmu „Rozstanie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. (WIĘCEJ)
Tematem kolejnego spotkania z cyklu Kino od kuchni będzie scenografia. Po projekcji filmu Jacka Borcucha „Wszystko co kocham” nasz gość, scenografka filmu - p. Elwira Pluta, opowie nam o sztuce kształtowania filmowej przestrzeni i sposobach kreacji filmowego świata poprzez elementy takie jak: dekoracje, rekwizyty, kostiumy czy oświetlenie. Zapraszamy już 22 stycznia. (WIĘCEJ)
W Małym Iluzjonie w styczniu nieprzerwanie będziemy starali się podtrzymywać zimową atmosferę. Nasi najmłodsi widzowie będą mieli niezwykłą okazję zobaczenia pięknej, rosyjskiej animacji wzorowanej na filmach Disneya, zatytułowanej „Królowa śniegu”. W jeden z niedzielnych, styczniowych poranków przygotujemy także zestaw klasycznych, polskich bajek pod hasłem: „Zabawy na śniegu”. Młodzież szkolną zapraszamy natomiast na seans znakomitego, australijskiego filmu – „Rakieta” opowiadającego historię dotkniętego klątwą chłopca Ahlo, który nie poddaje się piętrzącym przeciwnościom losu. (WIĘCEJ)
Ceny biletów na seanse: 10 - 16 zł.
Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl