Spotkanie z Ewą Braun – dekoratorem wnętrz, scenografem, kostiumografem
12 lutego zapraszamy na kolejną projekcję z cyklu „Kino od kuchni”, który Iluzjon Filmoteki Narodowej współorganizuje z magazynem branży audiowizualnej „FilmPRO”. W ramach seansów pod tym hasłem każdorazowo pokazujemy widzom proces twórczy związany z daną profesją filmową. W lutym będziemy mieli zaszczyt gościć Ewę Braun – laureatkę Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” (1993) Stevena Spielberga. Po projekcji „Zaklętych rewirów” (1975) Janusza Majewskiego nasz gość opowie o różnorodnych doświadczeniach zawodowych zdobytych na przestrzeni lat, poczynając od pracy kostiumografa na planie „Zaklętych rewirów” Janusza Majewskiego czy „Szpitala Przemienienia” (1979) Edwarda Żebrowskiego po pracę koncepcyjną i projekty dekoracji wnętrz do takich dzieł, jak: serial „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980) Jana Rybkowskiego, Marka Nowickiego i kostiumowa „Królowa Bona” (1980), komedia „C.K. Dezerterzy” (1985) w reżyserii wspomnianego już Janusza Majewskiego, „Lawa” (1989) Tadeusza Konwickiego, „Europa, Europa” (1990) Agnieszki Holland czy „Król olch” (1996) Volkera Schlöndorffa. Pracowała nad dekoracją wnętrz do filmów Wojciecha Jerzego Hasa: „Nieciekawej historii” (1983) i „Pismaka” (1984). W 1987 roku Ewa Braun otrzymała nagrodę za dekorację wnętrz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Cudowne dziecko” Waldemara Dzikiego.
Ewa Braun stworzyła scenografię m.in. do zagranicznych produkcji Krzysztofa Zanussiego: filmu „Życie za życie. Maksymilian Kolbe” (1991), „Dotknięcie ręki” (1992) czy „Brat naszego Boga”(1997). Ewa Braun jest również współautorką scenografii do adaptacji „Małej apokalipsy”. Od 1999 roku wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi i sprawuje opiekę artystyczną nad pierwszymi dziełami młodych filmowców. Od 2009 roku wykłada także na ASP w Warszawie.
Jednym z ważniejszych punktów spotkania z Ewą Braun będzie autorska refleksja dotycząca profesji scenografa i dekoratora wnętrz na podstawie prywatnych materiałów związanych z ważnymi doświadczeniami zawodowymi, m.in. „Listą Schindlera”, który to film przyniósł Ewie Braun i Allanowi Starskiemu Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepsza scenografia” w 1994 roku.
Prowadzenie: Andrzej Bukowiecki i Małgorzata Stasiak, dziennikarze magazynu "FilmPRO"
12 lutego19:30
|
Zaklęte rewiry
|
|
|