5 kwietnia w kinie Iluzjon odbędzie się spotkanie z niemieckim reżyserem - Hansem Jürgenem Syberbergiem. Spotkanie otworzy retrospektywę filmów artysty zainspirowanych twórczością Richarda Wagnera realizowaną przez Filmotekę Narodową oraz Goethe Institut w ramach WARSZAWSKICH DNI WAGNERA.
Syberberg jest kontynuatorem wagnerowskiej idei „Gesamtkunstwerk”, dzieła totalnego, łączącego w sobie muzykę, teatr, poezję, obraz, ruch. Artysta, stosując nowoczesne media, tworzy własne „Gesamtkunstwerki” XX wieku. Jest w stu procentach autorem swoich dzieł: scenarzystą, reżyserem, nierzadko operatorem, scenografem, montażystą, autorem opracowania muzycznego, animatorem marionetek.
Twórczość Richarda Wagnera stanowi dla Syberberga najważniejsze źródło inspiracji. Artysta wyznał: "Wagner – to główne zagadnienie w moich refleksjach na temat stosunku sztuki do polityki”. I dodał: „Tylko Richard Wagner może w pełni przezwyciężyć Hitlera”.
Hans Jürgen Syberberg jest także artystą wizualnym w dzisiejszym rozumieniu tego terminu: autorem instalacji, wykorzystujących w nowej, pozafilmowej przestrzeni marionetki ze swoich filmów oraz instalacje wideo. Najbardziej znaczącymi tego typu pokazami były aż dwie wystawy, w 1982 i 1997 roku, w ramach Documenta w Kassel, najważniejszym festiwalu sztuki nowoczesnej w Europie, a także instalacja filmowa w Centrum Pompidou w 2003 roku.
Głównym tematem twórczości Syberberga jest refleksja nad „niemiecką duszą”, niemiecką tożsamością i mentalnością. Susan Sontag nazwała ostatnią część trylogii niemieckiej Syberberga, Hitler – film z Niemiec, jednym z najważniejszych dzieł filmowych w XX wieku. Henri Langlois z Cinémathèque Française określił twórcę „Murnauem filmu współczesnego“. Jego dzieła uznane zostały na arenie międzynarodowej za rewelację. Wśród zwolenników twórczości Syberberga znaleźli się Michel Foucault i Francis Ford Coppola.
PROGRAM RETROSPEKTYWY W KINIE ILUZJON
5 kwietnia – sala Stolica
19.00 Ludwig – requiem dla dziewiczego króla (134 min.)
po filmie spotkanie z Hansem Jörgenem Syberbergiem
6 kwietnia – sala Mała Czarna
15.00 Hitler – film z Niemiec (442 min. - 2 przerwy po 10’)
7 kwietnia – sala Mała Czarna
17.30 Parsifal (260 min. - 1 przerwa 10’)
8 kwietnia – sala Mała Czarna
17.00 Winifred Wagner i historia domu Wahnfried 1914-1975 (302 min. - 1 przerwa 10’)
9 kwietnia – sala Mała Czarna
19.00 Noc - I częsć: Listy Richarda Wagnera do kobiet. Monolog (131 min.)
po filmie spotkanie z twórcami opery Lohengin
Instalacja filmowa – SYBERBERG I WAGNER
pokazom towarzyszy instalacja filmowa – SYBERBERG I WAGNER – prezentowana w foyer kina
Wystawa SYBERBERG I WAGNER, specjalnie przygotowana przez Hansa Jürgena Syberberga z okazji przeglądu jego filmów, stara się w pełni wykorzystać nowoczesne multimedialne możliwości kina Iluzjon. Na plazmowych monitorach w rotundzie zaprezentowane zostaną specjalnie wybrane i zmontowane clipy z filmów „Hitler, film z Niemiec”, najgłośniejszego dzieła Syberberga, „Parsifala”, a także fragmenty „Ludwiga, requiem dla dziewiczego króla” i dokumentu „"Winifred Wagner”. Ta część wystawy pomyślana została jako wizualna introdukcja, przygotowanie widzów, kierujących się na pokazy w kinie, do konfrontacji z bardzo swoistą estetyką filmową Syberberga. W hallu głównym zostanie zaprezentowany wybór autorskich plakatów tego reżysera do jego najważniejszych filmów. A na videowallu przy sali Mała Czarna wyświetlany będzie kolaż wizualny, skomponowany przez Hansa Jürgena Syberberga specjalnie z okazji przeglądu w Warszawie.
Rezerwacje:
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Ceny biletów:
Normalny – 17 zł
Ulgowy – 15 zł
Na wystawę wstęp wolny
Kino Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej
Ul. Narbutta 50 a
02-536 Warszawa
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Goethe-Institut Warschau
Renata Prokurat
Koordynatorka projektów kulturalnych
tel. 22 505 90 50 , tel. kom. 501 083 419
prokurat@warschau.goethe.org
Filmoteka Narodowa
Marlena Gabryszewska
Kierownik działu programowego
tel.+48 22 845 50 74 wew.028, tel. kom. 692 769 264
mgabryszewska@fn.org.pl