Hans Jürgen Syberberg na otwarciu retrospektywy swojej twórczości w Iluzjonie

07.04.2014

Od soboty, 5 kwietnia, w Iluzjonie trwa retrospektywa twórczości niemieckiego reżysera - Hansa Jürgena Syberberga, realizowana w ramach wspólnego projektu Filmoteki Narodowej Goethe Institut i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pt. „Warszawskie Dni Wagnera – Syberberg i Wagner”.

Głównym tematem twórczości Syberberga jest refleksja nad „niemiecką duszą”, niemiecką tożsamością i mentalnością. Reżyser jest kontynuatorem wagnerowskiej idei dzieła totalnego, łączącego w sobie muzykę, teatr, poezję, obraz, ruch. Wielokrotnie podkreślał, iż twórczość Richarda Wagnera stanowi dla niego najważniejsze źródło inspiracji.

Po projekcji filmu „Ludiwg - Requiem dla dziewiczego króla” odbyło się spotkanie z reżyserem. Było to spotkanie nietypowe pod względem formy i treści. Specjalnie na prośbę gościa, odbyło się nie na sali kinowej lecz w rotundzie kina, w której prezentowana jest instalacja SYBERBERG I WAGNER. Zachwycony przestrzenią i wyjątkowym klimatem rotundy reżyser odkrył w niej miejsce, w którym możliwe jest zbudowanie niezwykłej intymności i bliskości z widzami, pozwalającej na pełną szczerość i otwartość. Pomysł okazał się o tyle udany, że trwające ponad 2 godziny spotkanie, było w efekcie rozmową równorzędnych partnerów na temat muzyki Wagnera oraz jej wpływu na kolejne pokolenia niemieckich humanistów. I mimo iż w większości twórczość Syberberga naszym widzom nie była znana, to wytworzony przez reżysera klimat na tyle ośmielił rozmówców, że Ci zasypali gościa gradem pytań.

Zapytany o konstrukcję przestrzeni i dobór aktorów w swoich filmach reżyser próbował wyjaśnić dlaczego z takim zamiłowaniem posługuje się marionetkami przedstawiającymi historyczne postaci na równi z „tradycyjnymi” aktorami: „Marionetki, pozwalają mi wyrazić istotę człowieka w sposób odbiegający od zwykłej rzeczywistości, pokazujący różne płaszczyzny i wymiary bytu człowieka, w sposób w jaki nie można ich wyrazić za pomocą realistycznych środków wyrazu takich, jakie znamy z filmów fabularnych (…)”. Zdaniem reżysera, choć nie było to jego pierwotnym zamiarem, w wielu jego dziełach inspirowanych twórczością Wagnera marionetki te zdają się być doskonałym uosobieniem karykatury muzyki Wagnera: „doskonale pasują do muzyki, do tego patosu, do tego dramatu, to wszystko razem świetnie się ze sobą składa”. Po spotkaniu reżyser zdradził nam, że było to najwspanialsze spotkanie w jakim brał udział, a otwartość i ciekawość widzów bardzo go zaskoczyła i wzruszyła.

W Iluzjonie wciąż jeszcze można oglądać filmy Hansa Jürgena Syberberga, natomiast do 17 maja w Galerii Opera Teatru Wielkiego  zwiedzać można wystawę instalacji zbudowanych z marionetek oraz fragmentów scenografii z filmów Hansa Jürgena Syberberga.


Kalendarz projekcji w kinie Iluzjon

07.04.2014, godz 17:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
08.04.2014, godz 17:00
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
09.04.2014, godz 19:00
Sala Mała Czarna
Informacje dodatkowe po filmie spotkanie z twórcą opery Lohengrin
Rezerwacja/zakup biletu



Ceny biletów na seanse: 15 - 17 zł.

Kino Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej
Ul. Narbutta 50 a
02-536 Warszawa


KONTAKT DLA MEDIÓW:

Goethe-Institut Warschau

Renata Prokurat
Koordynatorka projektów kulturalnych
tel. 22 505 90 50 , tel. kom. 501 083 419
prokurat@warschau.goethe.org

Filmoteka Narodowa

Marlena Gabryszewska
Kierownik działu programowego
tel.+48 22 845 50 74 wew.028, tel. kom. 692 769 264
mgabryszewska@fn.org.pl

Galeria